Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Ihlamur Çiçekleri 

Sonbaharla vedaya hazırlanırken, sahil kenarında buğulu bir yaz kokusunu içime çekiyorum. Önümde bir fincan, içinde açık kırmızının en güzel kıvamını yakalamış Haziran kokulu ıhlamur. Ihlamur kokusu şöyle kısa bir çevre turu atıyor, sonra kafasına buyruk takılıyor. Kokuları esaret altında tutma imkanımız yok. Nereye isterse, belli ki onun da bir kaderi var, onu izliyor. 

Bu mevsimde ıhlamurun tadının en güzel olduğu yerler, ya köy kahveleri ya kır bahçeleridir. Ya da evinizdeki kitap köşeniz. Salgın yüzünden kahvehanelere girmiyorum. Evden ayrılmadan sıkı giyiniyorum. Kep ve kaşkolsuz çıkmıyorum. Kahvenin önünde veya kır bahçesinin bir köşesinde oturmayı tercih ediyorum. Yazık, bu yıl hiç yağmura yakalanmadım. Yağmıyor, yağmıyor işte. Kurudu ülke. Birazcık güneş, saçımı, sakalımı ve bedenimi ısıtıp gevşetmeye yetiyor.

Kitap önümde. Asla kitapsız çıkmıyorum. Ihlamurun mis kokusu, kitabın cümlelerine yapışıyor. Kitap mı, ıhlamur mı baskın diye sormayın. Biz sevdiğimiz güzel kokuları hafızamızda depolarız. Benim öyle kitaplarım var ki, bu mevsimde üzüm, ayva, portakal, mandalina, elma, armut, alıç, cennet meyvesi kokar. Bunların çoğunu belki 40-50 yıl önce okumuşumdur. Kokuları hiç kaybolmaz.

Orman meyvesi sevenler için çarşı pazar mor ve kızıla bürünmüştür. Semt pazarları hareketli. Yaban mersini, kızılcık, üvez, ayı yemişi… Renk ve kokular geçidi… 

Kitaplarımı meyvelerle, çiçeklerle, içeceklerle kotlarım. Kitaplarımın şifresi, içinde sakladığı kokulardır. Bir kır bahçesinde henüz yapraklarının hepsini dökmemiş bir çınar altında soluklanmak. Kitabı açmak, ıhlamur sipariş etmek. Şifa sağanağı altında gerçek terapi…

Türkiye’de ıhlamurun hası Düzce’de toplanır. Trakya bölgesi de ıhlamurdan gelir sağlamaya başladı. Işık Dağları ve orman köyleri ıhlamurun kazanç kapısı olduğunu keşfetti. Bu mevsimde temiz ve iyi kurutulmuş ıhlamurdan daha hoş içecek bulamazsınız. 

Ihlamuru sadece kır ve köy kahvelerinin içeceği olarak görmeyin. Yine bu mevsimde ve kar yağmaya başladığında evinizin bir köşesinde ıhlamur fokurdatın. Sesinin ahengine kulak kesilin, odalarınıza dolan kokusunu keyifle içinize çekin. Ihlamur kaynatılan evler huzurludur. Ihlamur içilen evlerde büyüyen çocuklar mutlu ve sakindir.

Yağmur bekledik,  gelmedi, kış da gecikti. Neler oluyor bu ülkeye. Derinleşen, hepimizi yaralayan günler yakamıza yapıştı. Fırsat bu fırsat diyerek, Tekirdağ’a geldim. Hem köy meydanında bir büyük ağacın altında hem Marmara sahilinde dalgaların sesini dinlerken, önümde kitap ve ıhlamurum var. 

Hava kararmadan döndüğüm evimin odaları da limon ve ıhlamur kokusuna boyandı. Ihlamur tarifi vermeye niyetim yok. Herkesin damak tadı ve sevdiği koku kendisine özeldir. Herkes reçetesini kendi cebinde taşır. 

Türkiye ıhlamur cennetidir. Onlarca çeşit ıhlamurumuz vardır. Baharda, ağır kokulu, rehavete sürükleyen çiçekleri ile başımızı döndüren ıhlamur, içimizi coşkuyla dolduran doğal parfümdür. Kış kapıya dayanmadan, ıhlamurun tahtını hazırlamanızı öneririm. 

Ihlamuru şifa niyetine için. Şifasını hissedin. 
Kış yaklaşınca, soğuk algınlığı için hatırlanır ıhlamur. Şifalı olmasının ve mis gibi kokusunun ötesinde, bazı uygarlıklarca kutsal kabul edilmiştir.
Ihlamur ağaçlarının, dev cüsselileri vardır. Otuz metre yüksekliğe ulaşanları çoktur, bir gölge ağacıdır. 
Ihlamurlar, Orta Avrupa’da birçok köy meydanını süsler. Çınarla adeta yarışır. Avrupa’nın ıhlamur ihtiyacını Sırbistan karşılar. Sırbistan ve Karadağ’da gördüğüm görkemli ıhlamurlar hiç aklımdan çıkmaz.

Ihlamur da çınar gibi bin yaşına kadar yaşayabiliyor. Türkiye’de 500 yaşını aşmış çok sayıda ıhlamur ağacı mevcut. Aynen çınar ağaçları gibi...

Ağaç bilge olunca, insanlığın payına yararlanmak düşüyor. Eski kuşakların her derde deva görüp kışın soba ve ocak üzerinden hiç indirmedikleri bir içecektir ıhlamur. Modern tıbbın endüstriyel ilaçlarına kafa tutar. Nezle ve gripte ıhlamur kokusu siner evlere. Ateş düşürücü, öksürük yatıştırıcı olmasının yanı sıra iyi bir sakinleştirici olduğunu söyler annelerimiz. Ki onlar, yeryüzünün gerçek şifacılarıdır. Migren atağında da içeriz, ishal olunca da. Safra kesesi sorunlarından kan basıncında düzensizliğe, uykusuzluktan mide sorunlarına, cilt yakınmalarından balgam atılmasında yaygın kullanımı ile bin yıllardan günümüze miras bir halk ilacı...

Orman, toprak ve su ve bir bütün olarak doğa ufkumuzu açar, tahammül sınırlarımızı genişletir. Ekolojik yıkım, endüstrileşme ve vahşi kapitalizm artık önemli bir ruh sağlığı bozucusu olarak kabul ediliyor. 

Kirlenmiş, kurşuni bir hava, çıkar üzerine kurulan ilişkiler ruha deva olabilir mi?
Adettendir: Hastay çiçek götürülür. Şimdi çiçek de bol. Hastalarla ve dostlarınızla bu mevsim bol bol ıhlamur için. Sohbet için bahaneniz olur.

Tekirdağ’dan Edirne’ye gitme planı yaparken, karşıma zorunlu iskan çıkmasın mı? Üşüttüm galiba, ne olur ne olmaz diyerek, Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’ne gittim. Test yaptırdım. Her şey on dakikalıkmış. Sabah sonuçlar geldi. Kovit pozitif çıktı. Ay sonuna kadar izoleyim. Allah’tan üç aşı oldum. Buna rağmen ağrılarım oluyor. Ihlamur içmek için sebep arıyordum. Bundan ala sebep mi olur? Bol ıhlamur içiyor ve kitaplar arasında kaybolmaya çalışıyorum. Herkese şifa dilerim.

MAKALE Yorumları

AHMET TEK
ANKARA!DAN
mail_outline :
Dinle

Yayın Tarihi

24.11.2021

Okunma Sayısı

1864

Makaleyi Paylaş