Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
iBRAHİM UYSAL
ANKARA'DAN
mail_outline : ibrahimuysal.ant@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

21.08.2019

Okunma Sayısı

3262

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

İdeolojiler Ölmedi. Hakim Sınıflar Satın Aldı!..

Yöneticileri CEO olduğu, bırakın altı ayı, bir yıl gelecek on yılları bile planlayan bir Kapitalist sistem varken, İdeolojiler ölmez, sadece herkese ve her keseye uygunları yaratılır.


Eskiden büyük laf etmeyi seven, halkın da uyuduğunu sanan siyasiler, "11.Eylülde silah sesleri ile yatarken, Allah’ımıza bin şükür, 12.Eylül’de sabahı huzur ile yatağımızdan kalktık" diye başlarlardı söze. Evet, o sabah (12.Eylül) silah sesleri yoktu.


Çünkü silahlar sahipleri tarafından o gece toplamış; dönemin gençliğinin umutları, idealleri ve ideolojileri ile birlikte Mamak, Diyarbakır, sonradan alelacele yetiştirilen Metris ceza-işkence evlerine, işkence çığlıkları arasında; dönemin ABD'li yetkililerinin "bizim çocuklar başardı" sevinç çığlıkları arasında gömülmüştü.


Bu günden, o günlere bakılınca...


O günler, gencecik fidanlar katlediliyordu. Tek tek seçilerek. Kimisi görmezlikten geliniyor, kimisi da Devletin Resmi Yayın organlarından halkın nabzına uyacak şerbet şeklinde veriliyordu. Ve halkımız da o gün bunu büyük bir iştah ile içiyordu, kuru ekmeğine katık olarak.


12.Eylül'de "ideolojik gençler" biri birini öldürüyorlardı, "onların çocuklarının (our boy's) işlerinin kıvama gelmesi için" .


Ya bu gün. Bu gençler niçin ölüyorlar? Doğumuz da, Güney Doğumuz da, Kara Denizimiz de? Büyük şehirlerin göbeklerinde!


Ülkenin her şeyi talan edildi. Hoyratça, hovardaca elden çıkartıldı. Satılıyormuş gibi teslim edildi, ağa babalarına.
 

Sorundan, canı da yanan sensin be canım fakir-fukara YURTTAŞIM. Soruna sebep de. Ne diyeyim ki.
 

O gün de miting kürsülerinden kudretli NETKİM paşamızın ağzından çıkan iki kelama kanıyor, alkışlıyordun; bu gün de kasabının bıçağını yalayan dana gibisin.
 

Ne diyeyim ki sana.
 

İdeolojiler ölmedi. Sadece hakim sınıflar, emperyalizm, kendine düşman fikir ve düşünceleri yaralamaya, tutsak etmeye çalışıyor. Kendi çıkarını, demini üç gün daha sürdürmek için.
 

Bunca yoksulluk ve sefaletine rağmen, mevcut soygun düzeni ayakta ise, ELBETTE Kİ SENİN DE KATKI VE ALKIŞLARIN SAYESİNDE be canım Yurttaşım
 

31 Mart, 23 Haziran 2019 yerel de olsa seçim sonuçları Erdoğan İktidarının bütün foyasını ortaya çıkarmış ve façası çizilmiştir.
 

Artık, hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Milyonlar yoksulluk ve açlık sınırı laflarını geçti; aç, aç anlıyor musunuz aç. Milyonlar, artık o eski güzel günlerin hayalini bile kuramıyor artık.
 

Bakın seslerin birer ikişer çıktığı sanal ortamlara, (gazete ve TV’ler iktidar tarafından satın ve teslim alındığından ses yok, görmezlikten geliniyor) artık herkes isyanlarda.
 

Elbette ki kasabın bıçağını yalayan binler, on binler var ama eve ekmek götürmeyenlerin sesleri daha isyankar çıkmaya başladı. Başlayacak da. Hele bir kış ayazlar bir gelsin, MART KARLARI BİR YAĞMAYA BAŞLASIN!..
 

Sorunlar ortada, önceden Devlet olanakları ile Özel sektör, şeyhler, Şıhlar, melleler satın alınabiliyordu. Artık devlet gibi olanakları da kalmadı.
 

Son talan, dağlara, ormanlara saldırmaya başladı.
 

Son talanlar, sahilleri yakmaya başladı.
 

Ama birleri ise hala kış uykusunda.
 

Televizyonlar ha bire yemek programları ile milletin karını doyurmaya çalışıyor. Artık kömür, makarna dağıtacak para kaynakları kesildi. 23 Haziran yerel yönetim seçimleri, herkesin aklını başına getirdi.
 

Artık şimdi sıranın 2020'lerde ki olası seçimlere geldiğini düşünüyorlar.
 

Bu yaz güneyde tatiller nasıl geçti bilemem ama, bu güz ve kış pek çetin geçecek gibi.
 

ARTIK HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLAMAYAK,
 

Belki de, HER ŞEY GÜZEL OLACAK!..
 

Çalışmaya ve bedel ödemeye var mısınız?
 

Çünkü, Demokrasiye inanmayan bir iktidar, demokratik yollardan iktidarı devretmez de, kaygım ondan!..

MAKALE Yorumları