Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
DR. SEVİLAY ZORLU
PSİKİYATRİST
mail_outline : drsevilayzorlu@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

24.03.2018

Okunma Sayısı

3558

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

İçinizdeki Mucizenin Farkında Mısınız?

Milyonlarca insan zihinsel olarak acı çekiyor ve yardım bulmak için amaçsızca çabalıyor. İnsanlar sorularına sadece cevap aramakla kalmıyorlar, hedeflerine nasıl ulaşabileceklerini, rüyalarını nasıl hayata geçirebileceklerini de merak ediyorlar. Sadece istemedikleri alışkanlıklarını ortadan kaldırabilmek için maddi manevi yatırımlar yapıyorlar.

Hızlı tüketim kültürünün gelişmesiyle, isteklerini daha hızlı hayata geçirmek için yeni metotlar arayan insanların sayısı giderek artıyor. Alternatif terapilere olan ilgi şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok.

İnsanlar bilinçleriyle birçok kararlar verirler. Ama bilinçaltı kabul etmez. Düşünsenize  sizce %88 bilinçaltınız mı yoksa %12 ile bilinciniz mi kazanır. Bilinçaltınızla nasıl başedebilirsiniz? İçerisi itiraz eder ve izin vermez. Bilinç birçok şeye karar verebilir. Mantık yürütür. Nedenlerini bulur. Plan yapar. En yararlısının ne olduğunu bilir. Ama bilinçaltı rıza göstermezse eli ayağı bağlı kalır. Güç bilinçaltındadır. Enerji bilinçaltındadır. En güçlü irade bile onu yenemez. Tabii ki bir iki gece alkolik ayık kalabilir. Şişman 3-5 gün diyet yapabilir. Bilinçaltı anlayışlı anne-baba gibi çocuğuna 3-4 gün müsamaha gösterir. Ama bilinçaltının kendi değişmedikçe alışkanlıklar sürmeye devam eder. İrade sadece yüzeye bir çentik atabilir.

NE ARADIĞINI BİLMEYEN, BULDUĞUNU ANLAYAMAZ...

Ama insan yaşamında öyle anlar olur ki hiç bir şey yapmak istemez, hiç bir şeyden zevk almadığını düşünürsün. Ama şöyle ya da böyle o üzüntülü zaman geçer gider…Zaten geçmişe dönüp baktığında ne kadar çok üzüntülü olaylar hatırlarsın, o olayları yaşadığın zamanlarda kendini ne kadar kötü hissetmişsindir…Ama o zaman şimdi bu zamana ulaşacağını bilmiş olsaydın, acaba o kadar olaylardan etkilenir miydin? O zaman çocukken bilseydin ki bir gün büyümüş bir insan olacaksın ve bu üzüntüler sadece bir anı olarak kalacak, o zaman, o zaman üzüldüğün kadar üzülür müydün acaba?

ASLINDA HİPNOZ İNSANLAR İÇİN BİR ÇIKIŞ YOLUDUR…

Çünkü, kısa sürede beklentilere cevap verebilir. Ayrıca güvenli, kolay ve etkili bir yoldur. Ehil ellerde zarar verme olasılığınız yoktur.

Hipnozda da hasta yönlendirilen, pasif ve edilgen, hipnozu yapan kişi aktif, karar verici ve yönlendiricidir. Bu inanışlar, izlenimler ve sunuşlar yüzünden bir tedavi yöntemi olan hipnoz, amacını aşan, bilim dışı bir yere oturtulmakta, sakıncalı kullanımlarla karşılaşılmaktadır.

İŞTE SİZE EN BÜYÜK SIR...

Modern bilim sayesinde dünyamızda teknolojik bir aydınlanma meydana geldi. C.Tebbetts hipnoz konusunda efsane haline gelmiş biri olarak hipnozun sırrını söyle açıklıyor. “Hipnoz aslında kendi kendinize yapılmış bir telkindir. Hipnoterapist sadece bir rehberdir. Tedavi gören kişinin zaten içinde olan doğuştan kazandığı yeteneği istenilen şekilde değiştirmesine yardım eder. Değişmek için gereken güç zaten insanın kendi aklında mevcuttur.”

Hipnozda “GÜÇ HİPNOTERAPİSTTE DEĞİLDİR, ESAS GÜÇ TEDAVİ GÖREN KİŞİDEDİR…”

           Hipnoz sadece telkin almaya hazır hale getirir. Hipnoz olmak iyileştirmez. Her psikoterapi bir telkindir. Bilinçaltı hayal ile gerçeği ayırd edemez. Her psikoterapi tekniği telkini gizli veya açık olarak verir. Hipnoterapi psikoterapinin etkisini arttırır.

HİPNOZ NE DEĞİLDİR?

 • Uyku
 • Bilinçsiz bir durum
 • Aldanma
 • Zayıf zihinlilik
 • Başkası tarafından kontrol edilme
 • Kişisel kontrolünü kaybetme

HİPNOZ NEDİR?

 • Uyanık bir durum
 • Rahatlama
 • Hayalinizde canlandırma
 • Zihin alıştırması
 • Bilinçdışınızla uyum
 • Gerçek kontrolün sergilenmesi
 

Hayal etmek bilmekten daha önemlidir   A.Einstein  

MAKALE Yorumları