Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Herşey çarpık olur mu?

Sevgili Okurlarım,

Bugüne kadar kendimi zor frenledim kendimi... Ama  İçimden yazmak geliyor. Böyle olunca dilimin ayarı da kaçıyor. Korkuyorum ağzımdan kötü şeyler çıkacak diye…

Bundan önceki yazımı 12.Eylülde yazmışım. Yaklaşık 3 ay sabredebilmişim. Hangisini yazacağıma karar veremiyorum.

 

Her şey çarpık olur mu?

Evet, her şey çarpık ve tutarsız.

Antalya Şehir trafiği merkezde yakıt fiyatlarının artması neticesinde her ilde olduğu gibi burada da kendiliğinden çözüldü.

Araç kullanım sayısı düşünce trafik de özellikle şehir merkezinde doğal olarak rahatlıyor. Aslında küçük dokunuşlarla özellikle 100.Yıl Bulvarı, Özkaymak Falez Otel önündeki yol ile Burhanettin Onat,

Sampi kavşağı arasında kalan alanda yanlış yapılaşmalar burada trafik yoğunluğuna neden olmaktadır.

Önümüzde Turizm sezonu başlayacak ve turistin şehir merkezine geldiği zaman otobüslerden nerelerde ineceğine ilişkin bir durak yeri yok. Cumhuriyet meydanındaki kapalı otoparkın kapasitesi yeterli değil. Ayrıca trafiğe giriş çıkış içinde uygun değil. Daha önce de otopark yapılmadan uyardım. Trafiği Güllük’ten Valilik önüne verip araçların Cumhuriyet Meydanı yönüne dönüp sağ tarafta indirme yerleri yapılmış olsaydı araçlar misafirleri hiçbir kaosa meydan vermeden hemen sağ şerit boyunca indirip hızlı bir şekilde Müze istikametine hareket eder, böylelikle şehir merkezinde oluşabilecek yoğunluğu önlemiş olurdu. Sakalımız da var, dinleyen beri gelsin. Valilik Konağından gidişte çok daha kolay ve trafiğe karışmadan halledilebilirdi. Bunun asıl nedenleri zaman içerisinde yapılan imar değişiklikleridir. Bildiğiniz gibi bahsedilen yerlerde 2şer 3er katlı binalar vardı. Hatta Atatürk caddesinde tarihi evler vardı. Antalya Lisesi ve hemen kuzeyinde yer alan Big burger gibi…

Ne  oldu? Kat sayıları artınca herkes kendine ait binayı eski yeni demeden yıkıp daha yüksek katlı binalar dikti. Bu binalar dikilirken yolları buna uygun genişletebildiniz mi? Hayır. Tam tersine Nostalji tramvayı getirip buraya mevcut şeridin birini yok ederek trafiği yoğunlaştırdınız. Hükümet Konağını da eski Gazi M. Kemal İlkokulunu restore ederek buraya taşıdınız. Gelen ziyaretçilerin geliş gidiş merasimleri ve bu sırada trafiğin kapatılması ayrı bir yoğunluk yaratmaktadır

1970 li yıllar da Atatürk Caddesi…

Ayrıca bu genişletilememiş yollarda 12 m. uzunluğunda halk otobüsleri koydunuz. Bu araçların yolcu indirme bindirme yerlerini hangi cahiller tespit ediyorsa, herhalde yaptıklarıyla gurur duyuyorlardır. Bunlardan bir tanesi MarkAntalya’nın kapalı otoparkına giriş yapılan yerin oradaki duraklardır.

Mezarlık istikametinden gelerek Muratpaşa Camiinin oraya gidebilmek için belli saatlerde ananızdan emdiğiniz süt burnunuzdan geliyor. Ancak, Doğu garajı istikametinden gelirken 3 şerit olan araç akışı, sola dönerken ikiye ve durağın olduğu yerde de 1 araca düşmektedir. Burada yaya geçişi için trafik lambası olmasına karşın işgüzarlar Camii tarafından da yaya geçişi yapmışlar ve saygılı olan araç kullanıcılarımız her bir yayaya yol vermek için durmaktadırlar. Hiç arkalarına bakmazlar. Arkadaki aracın tramvay yolunun üzerinde kalmış olması onları ilgilendirmez. Oradaki durak orada olmak zorunda mıdır? Oradaki trafik lambası kimin için yanmaktadır? Bu trafik lambası tramvay ve araç akışını planlıyor ise hemen 20 m. ilerisindeki yaya geçidi neden yapılmıştır? Hani havalar sıcak olunca insanlarımızın üzerine bir tembellik çöker de 2 adım atmak zoruna gider de onun için yapılmış gibi duruyor.

Anadolu’da bir laf vardır. Bir deli bir kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış diye…

Nedense çok seviyoruz hataları hata yaparak düzeltmeyi.

Kardeşim bırakın sizden öncekiler patavatsızlık yapıp yanlış yapmış olabilirler. Siz de aynı hatayı devam ettirmek zorunda mısınız?

Herkes her istediği yere aracını bırakıp gidebiliyor. Valilik önündeki caddede Konağı Atatürk Caddesi yönünde geçer geçmez yukarıdan gelen trafik ile meydan istikametinden gelenler ta İş Bankasının oraya kadar adım adım hareket edebilmekte iken, sağ tarafta bir şerit otopark olarak kullanılmaktadır. Kaldı ki civardan gelen buradaki alışveriş merkezlerine özellikle Belek bölgesinden gelen taksiler 2. bir park şeridi oluşturmaktadırlar. Herhalde Valiliğin önündeki trafik akışını sağlayacak görevliler bu tarafa hiç bakmıyorlar.

Daha doğrusu ben şehir merkezinde hiç araçları uyaran bir uzun zamandır görevli de görmüyorum. Pandemi nedeniyle pek dışarı çıkamadığımız için acaba Trafik Polisleri kaldırıldı mı?

Şehir Merkezinde bazı kuralların denetlenmesi gerekiyor. Yaya öncelikli, Çarşıda esnafa yardımcı olmak için araç park edilmesi konusunda uygulanan gevşeklikler, Trafik lambalarının altında 4lü flaşörleri yakıp aracını park edip gidenler… Sağ şerit tamamen araç parkı için ayrılmış, yetmemiş gibi 2.sıra park etmeler. Otobüs duraklarında araçların park edilip terk edilmesi, Otobüslerin ceplere yanaşmakta sorun yaşamaları ve açıkta yolcu almak üzere durmaları arkasından gelen trafiğin akışını engellemekte.

Kimse kimseyi bu konuda uyarmıyor. Açıkçası kuralsızlık kural olmuş gidiyor. Sağlıcakla kalın.

Akıl sağlığınıza dikkat edin.

 

SevgilerSaygılar

mail_outline :
Dinle

Yayın Tarihi

17.01.2022

Okunma Sayısı

812

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler