Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PSİKOLOG YASEMİN ALTINDAĞ
PSİKOLOG GÖZÜYLE
mail_outline : psikologyaseminaltindag@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

29.08.2020

Okunma Sayısı

718

Makaleyi Paylaş

Hayır Diyebilmenin Gücüne İnanın!

Toplumumuzda biri bizden bir yardım istediğinde veya bir ricada bulunduğunda; yardım etmek için, kalbini kırmamak, kaba gözükmemek, tartışma yaşamamak bazen de dışlanmamak için hiç istemediğimiz durumların içinde buluyoruz kendimizi. Hoşgörülü, yardımsever bir millet olsak da uzun vadede istemediğimiz durumların içinde kalmak bizi yıpratıyor, mutsuz ediyor. Bir süre sonra başkaları için yaşıyor, başkalarının düşüncelerine göre kendimizi şekillendirmeye başlıyoruz.

İnsanların bize nasıl davranacağını biz belirleriz. Bunun en kestirme yolu “hayır” diyebilmekten geçiyor. “Hayır” kelimesi ne kadar olumsuz bir kelime olarak düşünülse de içinde olumlu bir tarafı bazen mucizevi bir yönü beraberinde taşıyor.

“Çok yorgun bir gün geçirdiniz, eve geldiniz. Sonunda işler bitti, biraz dinleneyim, en sevdiğim filmi izlerim, kahvemi içerim, keyif yaparım diye düşünüyordunuz ki birden telefonunuzun çaldığını gördünüz, çok sevdiğiniz bir arkadaşınız arıyor. Akşam eğlenmeye gitmek için sizin de gelmenizi istiyor ve bir bakıyorsunuz ki arkadaşınızın yanındasınız. Eve gittiğinizde vakit çok geç olmuş. Üstelik film izleyememişsiniz, yorgunluğunuza yorgunluk katmışsınız, yarın da çok önemli işleriniz var. Ama olsun arkadaşım üzülmesin, küsmesin, onun iyiliği için yapmıştım diyerek onu mutlu ettiniz.” Bu senaryo size de bir yerlerden tanıdık geliyor mu?

Eşinizin istediği şeyleri yaptınız, arkadaşlarınızı üzmediniz, aman annem babam kırılmasın; evladıyım sonuçta dediniz, etrafımdaki herkesi mutlu etmeliyim dediniz ve aslında kendi ihtiyaçlarınızı görmezden geldiniz, kendinizi dinlemeyi unuttunuz hatta kendinize yabancılaştınız. Hadi düşünün bakalım en son ne zaman aileniz, eşiniz, arkadaşınız, patronunuz üzülmesin, kırılır mı acaba ya da onu mutlu etmeliyim düşüncesiyle “evet” dediniz?

Hayır diyememeyi hayatımızın bir döneminde hepimiz yaşamışızdır. Hayır demek sınırımızı belirler. Hayatımızın kontrolünün elimizde olduğunu, kimliğimizi, çizgilerimizi belirler. Sağlıklı sınırlar kendi düşüncelerimizin değerli olduğunu fark etmek, ahlaki değerlerimizi korumak, kendi istek ve ihtiyaçlarımızı bilmek ve bunun farkında olmaktır.

Hayatınızın, seçimlerinizin kontrolünü elinize aldığınızda istemediğiniz şeyler yapmak zorunda kalmazsınız ve gereksiz stres de yaşamazsınız. Kaliteli, sağlam arkadaşlıklar ve çevre edinirsiniz.

Hayır diyebilmek kendine değer vermekten geçer!

Peki nasıl vazgeçebilirim bu hayır diyememe alışkanlığımdan dediğinizi duyar gibiyim. Hayır demeye başlamak için evet dediğiniz anları gözden geçirin. Yeni bir teklif aldığınızda hemen cevap vermek yerine, gerçekten teklifi kabul etmeli miyim diye düşünmek için kendinize zaman tanıyın. Şu zamana kadar istemeyip de yaptığınız şeyleri düşünün. Neleri artık yapmak istemiyorum diye düşünüp not almaya başlayın.

Hayatınızın kontrolünü elinize alın ve pratikler yapmaya başlayın.

Dışarıda yemek yediniz, eve gittiniz. Anneniz sizi yemek için bekliyor. Sofraya oturmadan önce kendinize sorun

-Gerçekten aç mıyım yoksa tok muyum? Şu anda neye ihtiyacım var?

-Annemi kırmamak, üzmemek için mi yemek yiyorum?

-Kimseyle tartışma yaşamak istemediğiniz için mi yemek yiyorum?

Gibi sorular bir şeyi yaparken kimin için kendim için mi başkası için mi yapıyorum bu farkı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Hayır diyebilmek bir sanattır. Karşınızdaki kişiyi kırmadan, üzmeden hayır diyebilmek için öncelikle neden hayır demek istiyorum? Onu yaparsam kendimi nasıl hissedeceğim? Bu soruların cevaplarını bulun ve dürüst bir şekilde, yalan söylemeden duygularınızı ve hislerinizi açıklamaya çalışarak anlatmayı deneyin. Hayır demenizin nedenlerini açıkladıktan sonra istemediğinizi söylemek kolaylaşacaktır.

Hayır alıştırmaları yapmak isteyenler ve karşımdaki kişiyi de kırmamak için söyleyebileceğiniz örnek cümleler:

-Şu an görüşmek istiyorsun ama ben kendimi yorgun hissediyorum başka bir arkadaşına sormak ister misin?

-Teklifin için teşekkür ederim ama benim bugün için programım vardı. Sen de uygun olursan haftaya bir program ayarlayalım.

Kendi sağlıklı sınırlarınızı kendiniz belirlediğiniz, yapmak istemediğiniz şeyler için hayır diyebildiğiniz, hayatınızın ve ihtiyaçlarınızın sorumluluğunu kendi üzerinizde taşıdığınız, kendinizle mutlu olduğunuz ve kendi değerlerinizin farkında olduğunuz güzel günler geçirin. Sağlık, mutluluk ve esenlikler dileklerimle...

 

MAKALE Yorumları