Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Gönül Dostları Gurubu

12 Eylül 1980 askeri rejimin yarattığı korku ortamında siyasi ve fikri guruplar susturulmuş aydınlar fikir ortamlarından uzaklaştırılmışlardı.

1983 yılında bu fikri boşluğu doldurmak üzere Antalya’da bir gurup düşünür ve iş adamı işinde ve toplum hayatında temayüz etmiş sohbetlerinden hoşlanılan dostlarla her hafta Salı günü beraberce yemek yemeği kararlaştırdılar.

Sonradan bu toplantılar gündemli oldu. Her siyasi görüşten insanların katıldığı bu toplantılarda Türk kültürünün tarihi gelişimi destan çağlarından alınarak günümüze kadar işlendi. Türkiye’nin sorunları tartışıldı. Belli mekanlarda her hafta sofra hazırdı. Herkes kesesinden yer içerdi. Bu toplantılardan Ansiad –Anfaş- Antev- Tenis İhtisas Kulubü – Aydınlar ocağı- Türk ocağı gibi kuruluşlar oluştu. Amacı sadece dostluk olan bu guruba “Gönül Dostları”  dendi. Bu ismi Merhum  Op. Dr. Oğuz İkizoğlu koydu. Toplantının fikir babası olan; Merhum Turan Şahin, Sadık Badak, Ercan Evren, Oğuz İkizoğlu, Av. Celal Çağcı vs. Antalya iş adamları (Ansiad) derneğini kurdu. 10 yıl erkek erkeğe yapılan bu dost sohbetleri eşlerinde katılımlarıyla kurumlaştı. Dostluklar gelişti. Şimdi ayda bir defa eşlerle beraber gündemli toplantılar devam ediyor. Şimdiki organizasyonu Türkoloğ Muharrem Yellice yapıyor. Dostlarımızdan Op.Dr.Oğuz İkizoğlu, Müttehit Halit Pekin, Müttehit Osman Sönmez, İş adamı Turan Şahin  hakkın rahmetine kavuştular. Kendilerini rahmetle anıyoruz.

Bu haftanın konuğu; Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Sanat Tarihçisi;  Prof.Dr. Yıldıray Özbek;San’at ve San’at ın 17 ve 18 yüzyıldaki Osmanlıdaki Durumunu” sizlere anlatacak.

MAKALE Yorumları

MUHARREM YELLİCE
TÜRKOLOG
mail_outline : myellice07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

06.03.2018

Okunma Sayısı

2764

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler