Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Gerçekler - 1-

“Sen onurlu olanı yaptın’’ dedi yaşlı adam.

‘’Planlanmış büyük! kurgu içinde logo taşları arasında uyumsuzluk gösterdin ve  yalnız kaldın ama hiç beklemediğimiz bir cesaret ile  apayrı  bir yol çizdin’’ demek yerine bu anlamsız  cümleyi kurabildi ancak.

Cesaret nedir?  Öfkenin aşırı olmama, kontrol altında olma hali, olaylar karşısında ölçülülük durumudur. Sorarım şu modern! dünyada ki  Hz.Adem’lere, kaçınız Hz. Yusuf’un Züleyha karşında gösterdiği cesareti gösterdi veya gösterebilir acaba ? Sadece vicdanınıza cesaret ile cevap verin yeter.

Nefsini eğitime almadığı sürece cesaret ile davranma şansı  yoktur insanoğlunun. Bu eğitim zorludur ve herkesin harcı da değildir.

Kişisel zaaflarınız (şan, şöhret, mal, mülk, şehvet vb), ideolojik yaklaşımlarınızı  belirlemişse eğer, nefsinizin size yaptırdığı tüm kötülükleri, bırakın başkalarının uyarılarını dinlemeyi,  kendi özünüzde dahi  tartışmaz, eritir yok sayarsınız.

Bedelini ödeyemeyeceğiniz hatalar yaparsınız, eğer sizin için önemli bir şeyi kaybetmek ve/veya kaybedecek olmak adına nefs klozetini kapatmazsanız. O klozeti kapatmak ile iş bitse yine iyi. Birçoğuna misssler gibi gelen o iğrenç kokular daima sızacaktır oradan ve -MIŞ  gibi yaşayan insanlar da , dünyevi değerleri ile  sizi yola getirmeye çalışacaklardır. Ama sızan kokuların nefs klozetinden geldiğini öğrenmişseniz ve/veya öğrenmeye hevesli iseniz eğer, papuç bırakmayacaksınızdır bu fakru-zarurete. Tabi hayat boyu  göz açıp kapama mesafesinde olan sınavın ve öğrenme sürecinin devam edecek olduğunun bilinci ile de yaşayacaksınız.

Bütün sosyal ve psikolojik olayların temelinde güven ve samimiyet vardır. Güven ve samimiyet   merkezdir ve eğer merkezde tutmaz veya zihin bulanıklığı ile tutamaz iseniz, sadece egonuzu tatmin edebilirsiniz. Ayrıca nefs klozetiniz açık olacağı için de çok kolay emir alırsınız ve aynı şekilde de kolay emir verebileceğinizi hayal edersiniz. Kolay emir verme hayaliniz bilginin hâkim olduğu gruplarda gerçekleşmez ve/veya gerçekleşemez. Söylemek zorundayım ki ilmí bilgi ve tecrübe tüm eşitlikleri bozan tek kaynaktır ancak bu kaynağa sahip olmayanlara emirlerinizi verirsiniz fakat hayalinizde ki üstün! başarıya ulaşamazsınız.

İnandıklarınız için, ilkeleriniz için, değerleriniz için insanlar ile kavga edecek cesaretiniz olmalı. Entrika odaklarının ve/veya magazin çevrelerinin benimsediği iletişim biçimi olan dedikodular ile  değil, bilginiz ile birikiminiz ile  kavga etmelisiniz. Beyler - bayanlar, kavga edecek  cesaretiniz olmalı, arkadan iş çevirmek bizim kültürümüzde başka kelimeler ile izah edilir ama bu yazıda o kelimelere yüklenmeyelim. Yırtık vicdanınız ile nefes almaya çalışırsınız ve istinasız başarısız olursunuz diyelim yeterli olur sanırım.

Doğruluk en az güven ve samimiyet  kadar önemlidir.

Kendi hedeflerinize ulaşmak adına, insanları özelliklerine göre kullanabileceğiniz çarkın  zinciri gözüyle bakarsanız eğer, heveslerinizi üzücü, çok da acınası bir durum ile   tatmin etmekten  öteye  gidemezsiniz.

Ey insanoğlu! Başkasına, başkalarına karşı değil, kendimiz için erdemli bir hayat istiyorsak eğer, yırtık vicdanlara tenezzül etmeden her daim kendi iç özümüzle, aklımız, vicdanımız ve sürekli zenginleştirip geliştirdiğimiz bilgimiz ile kararlar alalım, aldıralım.

Cesaretle aydınlıkta  yürüyebildiğimiz nice yollarımız olsun.

MAKALE Yorumları

EBRU ÖZDEMİR
KADIN GÖZÜYLE
mail_outline : ebruozdemir07@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

01.05.2021

Okunma Sayısı

1656

Makaleyi Paylaş