Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

09.09.2020

Okunma Sayısı

3122

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Gazipaşa'ya kıymayın efendiler !.. 

Rantın azgın dişleri Antalya'ya saldırıyı iyice artırdı. artırdı. Rantiyenin son hedefi adını Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten alan Gazipaşa oldu. Daha önce CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz tarafından da savunulan, Gazipaşa sahillerinin beton sevicilere tahsisinin önünü açan imar planından sonra, şimdi de binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapan Selinus Antik Kenti, yağmanın, talanın, paylaşımın tehdidi altında.

Gazipaşa Hepimizin Platformu'nun isyanı 

Gazipaşalılar, doğal ve tarihi zenginliklerinin ranta kurban edilmesini, paha biçilmez güzelliklerin betona teslim edilmesini önlemek için çabalıyorlar, seslerini duyurmak için de her türlü iletişim aracını kullanmaya çalışıyorlar. Bu amaçla oluşturulan 'Gazipaşa Hepimizin Platformu' gelişmeleri kamuoyu ile paylaşarak destek arayışını sürdürüyor. Bu noktada platform üyeleri, Gazipaşalılar ile birlikte Antalya dışında görev yapmasına rağmen kentine sahip çıkılması için yoğun uğraş veren Doktor Ali Kızılateş ve diğer Gazipaşalıları kutlamak gerekli.

Vatandaşlık haklarımıza düpedüz saldırı

'Gazipaşa Hepimiz Platformu'nun sosyal medya aracılığıyla yapılan son paylaşımında şu çarpıcı ifadelere yer veriliyor : "Adını Atamızdan alan Gazipaşamızda her gün yeni bir yere, yeni bir değerimize saldırı haberleri alıyoruz. Saldırı diyoruz çünkü, plajların özel şahıslara tahsis edilmesi bizim hem vatandaşlık haklarımıza, hem de Anayasal haklarımıza düpedüz saldırıdır. Maden Yasası'na sığınıp üzerinde altın değerinde tarım ürünlerinin üretildiği alanlarda maden arama bahanesiyle vatandaşın tarlasını, dağını, merasını istimlak etme girişimi saldırıdır. Bunlar yetmemiş olacak ki binlerce yıllık tarihi olan, onlara medeniyete ev sahipliği yapan tarihi kentimize de(Selinus) iş makineleri ile saldırdılar.

 'İş gelecek aş gelecek' yalanı 

Antalya'nın sahillerini, ormanlarını, su kaynaklarını, dağlarını, tarım alanlarını, tarihi mekanlarını acımasızca katleden rant çetelerinin, turistik tesisler, mermer ocakları, taş ocakları, kum ocakları, HES'ler için "Tesis bitince bölgeye iş gelecek, aş gelecek'  yalanıyla vatandaşı kandırma yarışına girdikleri de bilinen bir gerçek. İşsizlikten kırıldığımız süreçte rant çeteleri ile onların işbirlikçilerinin bu vaadlerine, yalanlarına inanhlar, sonradan gerçekleri görüp, hüsrana uğrasalar da iş işten geçmiş, rantın azgın dişleri çoktan amacına ulaşmış oluyor. Antalya'nın rantın hedef seçtiği diğer yerlerinde olduğu gibi Gazipaşa'da da 'iş gelecek, aş gelecek' yalanı rantın en önnemli kozu durumunda.

İmar planı ile Gazipaşa kıyıları rant açılacak 

'Gazipaşa Hepimizin Platformu'nun kamuoyu oluşturma çabalarına destek vermek hepimizin görevi. Çünkü Gazipaşa Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan planlar ile kıyı kesimi tamamıyla 'Turizm Tesis Alanı' olarak planlandı. Böylece herhangi bir yapılaşma bulunmayan Gazipaşa'nın 50 kilometrelik kıyı bandının tamamı imama açılmış olacak. Yani bir grup mutlu azınlığın daha çok kazanması için Gazipaşa'nın sahilleri yapalışmaya açılarak, beton sevcilere tahsis edilecek.

18 cesur yürek ve Mimarlar Odası'ndan dava

Gazipaşa'nın rant uğruna talan edilmesine bölge insanı ile birlikte sivil toplum örgütleri ve meslek odaları da seyirci kalmıyor elbette. Bu konuda sorumluluk alan Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nce yapılan açıklamada şöyle deniyor : "Mesleki ve vicdani olarak, anayasamızdan aldığımız güç ve toplumsal sorumluluğumuz gereği; Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Gazipaşa ilçesinde yerleşik ya da yazları Gazipaşa’da ikamet eden onsekiz (18) duyarlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile birlikte Gazipaşa İlçesi, Pazarcı ve Koru Mahalleleri Kıyı kesimine ait, 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı,  1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonu, planların iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla, Gazipaşa Belediye Başkanlığı'na ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dava açılmıştır" 

Türk Yargısı'na güvenmek istiyoruz.

'Gazipaşa Hepimizin Platformu' ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi'ne, davaya müdahil olan 18 cesur yürekli Gazipaşalıya teşekkür borçluyuz. Olayın elbette takipçisi olacağız. Her şeye rağmen Türk Yargısı'na güvenmek istiyoruz. Dileriz Gazipaşa'ya kıyılmasına Yüce Türk Yargısı izin vermez. 'Gazipaşa Hepimizin Platformu' başta olmak üzere çevreye duyarlı, vatandaşlık ve anayasal haklara saygılı herkes Türk Yargısı'na güvenmek istiyor ve Gazipaşa için mutlu bir haber bekliyor.

 

MAKALE Yorumları