Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Gazi Mustafa Kemal Atatürk deyince… 

Hepimiz her şeyimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşları ve onların yönetiminde istikbal için azim ve kararlılığını ortaya koyan, çok büyük bedel ödeyen can veren milletimize borçluyuz.  

 

Dedikleri gibi “Keşke Yunan galip gelseydi” Ne Olurdu?  

 

Yunan galip gelseydi, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları en azından ya hapsedilecek, ya kurşuna dizilecek ya da savaş meydanlarında can vermiş olacaklardı.  

 

Yunan gelip gelseydi, İzmir’e çıktığı zaman sergilediği vahşet, taciz, tecavüz, yağma, yıkım katliama arkasına aldığı dünya desteği ile Anadolu’da soykırıma devam edecekti.  

 

Yunan galip gelseydi, Mondros ile teslim olmuş Osmanlıya imzalattıkları Sevr'e tabi olmamız bile zorlaşırken, Anadolu'dan tamamen sürülmediysek tam bir sömürge devletçiğine razı olacak ne isterlerse alacaklardı.  

 

Yunan galip gelseydi, vaat edilen Batı Anadolu Yunanistan’a verilecek Rum Pontus devleti kurulacaktır. (Bkz:Megola İdea) (1918 

 

Yunan galip gelseydi İstanbul ve bölgesi çok uluslu bir yapıya devredilirken adı tıpkı Osmanlı zamanında olduğu gibi Konstantin olarak devam edecekti.  

Ve bugün en iyi ihtimalle ne Anadolu'nun %80’inde,  ne de İstanbul'da hiçbir camide ezan okunamayacak ne bayrak dalgalanmayacaktı.  

 

Ancak Türk Milleti Yenilmedi İngiliz Tetikçisi Yunan Ordusu Galip Olamadı!  

Kısaca da olsa, o en önemli günlere dönersek  

26 Ağustos 1922 de Başlayan ve başarıyla devam eden büyük Taarruzun 3. Günüdür 

Yunan başkomutan İzmir’deydi ama Türk Başkomutan bizzat cephedeydi. Ertesi gün hava ağarırken 2.bir taarruz gerçekleşti. Türk ordusu Afyona girdi Mustafa Kemal karargahını Afyona aldırdı. Savaşın içinde olmak istiyordu. Taarruzun “adı kurt kapanıydı”. 

29 Ağustos’ta Türk orduları Yunan ordusunu Dumlupınar’da çevreledi. Düşman Kurt kapanına girmişti. Türk askeri süngü hücumuna kalktığı anda Atatürk adeta sinir boşalması yaşadı. Ateş hattına gitti siperlerin üzerine çıktı. Elindeki kırbacı şaklatarak   “Hagi Anesti! Gel de ordularını kurtar…” diye haykırdı! 

Başkomutan Mustafa Kemal bu sözleri, Bursa'ya ilk giren ve Osman Gazi'nin Tophane'deki türbesine gidip sandukasını tekmeleyerek “Kalk Osman, kalk da vatanını kurtar” diyerek hakaret eden Yunan Komutana bir cevabıdır. 

İslam Dünyasına ve Müslüman Ülkelere En Büyük İyiliği Yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.  

İnsanlık tarihinde dünyanın en haklı, en namuslu ve en demokratik savaşı olan Kurtuluş Savaşımız dünya sömürgelik imparatorluklarının yıkılmasına sebep olmuş, dünyanın tüm ölçeklerini değiştirmiş, küresel etkisi olan bir savaştır.  

Bizi örnek alan çoğunluk Müslüman mazlum ülkelerin her birinin ibret alınacak öyküleri vardır. 

Örneğin Türk Kurtuluş savaşını örnek alarak İngilizlere karşı isyan bayrağını açan Afganistan’a yardım için milli mücadele yıllarımız devam ederken, Mustafa Kemal onca yokluk yoksulluk içindeyken bile Afganistan’ın kurtuluşu ve aydınlanması amacıyla Türk subay ve öğretmenleri gönderir. 

Zafer sonrası tüm dünya ülkelerinden gelen kutlama mesajlarında “Büyük Taarruz” ifadesi kullanılırken, bizim ülkemizde bir kısım çevrelerin zaferi küçümsemesi, karalamasının altında yatan esas neden, TC kurulması ile aydınlanma devrimlerine giden yolun açılması, saltanatın ve halifeliğin kaldırılmasıdır. 

 

Bugün İslam’ı ters yüz eden işbirlikçi siyasal İslamcıların, mezhepçilerin ve etnikçi vekalet savaşı veren ayrılıkçı terörist unsurların hedefinde dün olduğu gibi bugün yine TC vardır, Lozan vardır ve aydınlanma devrimleri vardır ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk vardır. 

 

Hanedanının çıkarı için Mondros ve Sevr’i imzalamış son Osmanlı hükümeti ve İngiliz sevenler derneğinin en sadık üyelerinin devamı niteliğinde olan unsurları, bugün İngiltere’nin yerini alan ABD desteği ile, TC'yi ve devrimlerini küçümsemeye karalamaya devam etmektedirler.  

 

İngiltere gözetiminde Oslo’da TC-pkk görüşmeleri Abdullah Öcalan’ın not ettirdiklerine göre bugün dahi TC ibaresi bir çok kurumdan kaldırılmış, andımız ve milli günlerin anılması neredeyse yasaklanmıştır 

 

Onlar 30 Ağustos Zafer Bayramı için “Bizim Bayramımız değil ki” diyerek itirafta bulunurlarken, sanki matem günleri gibi görürler! 

 

Emperyalizme karşı Türk milletinin savaşı, Türk Kurtuluş savaşı tüm dünyada görülen tek demokratik kurtuluş savaşıdır; bir örneği yoktur.

 

Çünkü savaşı yöneten, atayan TBMM'dir. 

Ülke TBMM ile yönetilmekte en temel kararları almaktadır. TBMM Milletin azim ve kararlılığının ete kemiğe büründüğü, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu en önemli bir kurumdur.  

Mustafa Kemal Paşa, henüz orduyu kurmadan önce kongreler düzenlemiş ve sonra tüm süreci yönetecek meclisi kurmuştur.

 

Dünyanın ilk ve tek demokratik kurtuluş savaşını veren adama diktatör deme gafletinde bulunanlar ve onun sayesinde var olanlar köşe kapmak göze girmek için bu milletin sinir uçlarıyla oynamakta kahramanlarımıza laf atmakta devrimlerine savaş açmaktalar.  

 

Ancak Türk Milleti Yenilmedi, Yunan Galip Olmadı  

 İngiliz Sever İskilipli Atıf ve onun türevleri çok üzüldüler.  

Üzüntülerinden bugün hala her fırsatta kinlerini ve nefretlerini kusuyorlar.  

 

Sizler her ne kadar TC’yi etkisizleştirseniz de o çok istediğiniz ama beceremeyip şikayet ettiğiniz kimlik altyapısını kuramadınız. 

Kuramayacaksınız da. 

Çünkü 15. Yy orta çağ elbisenizi, 21. Yy da dünya devletine giydirmeye kalkmanız, ufkunuzun darlığındadır. 

 

Bu millet 1876’dan beri yüzünü yeni çağa dönmüş ve kesintilide olsa demokrasiyi deneyimlemiş bir dünya ülkesidir.

 Yeni çağda mızrak çuvala girmeyecek ve su yukarı akmayacaktır. Hakkı Güleç 

 

 

 

MAKALE Yorumları

HAKKI GÜLEÇ
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
mail_outline : hgulec58@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

31.05.2021

Okunma Sayısı

2228

Makaleyi Paylaş