Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

04.02.2017

Okunma Sayısı

1814

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

"Evetçi" Mhp'linin Komik Savunması...

Anayasa değişikliği temelinde yapılan "başkanlık" rejim değişiklik işlemine destek veren MHP vekilleri ve Balgat mukimi zatın amacı, cumhurun başı tarafından işlenen anayasal suça gerektiği yaptırımı önermek yerine, suça meşruiyet kazandırma gayretidir. An itibarı ile yapılan değişiklik, cumhuriyetin temel kurumu olan TBMM ni etkisizleştirmek, güçler ayrılığının tamamen etkisizleştirip, tüm yetkileri tek kişinin eline vermek, anayasal suç işleyen siyasetçilerin suçlarını sumen altı etmek, suçluları korumaya almaktır amaçlanmıştır. Bunun için TBMM kendi ayağına kurşun sıkmıştır. Buna önderlik yapan da MHP vekilleri ve Devlet Bahçelidir.

Bilerek ve isteyerek yaptıkları yanlışı maskelemek, vatandaşı kandırmak amacıyla halkın zekâsıyla, düşüncesiyle alay etmek anlamına gelen bir "çocukça" bahane uydurup ortalığa salmışlardır.

***

Nedir o maskeleme?

Misal; "TBMM de 376 rakamını bulacak güce sahip olsaydı AKP, her an bu değişikliği yapardı; dahası 330 rakamına sahip olsaydı referandum kapısını da açardı" denilmektedir. Yapamadı. Çünkü 316 vekili var.

Şimdiki durumda; referanduma gidebilmek için kaç milletvekiline ihtiyacı var bu tasarının? En az 330 vekilin "evet" oyu vermesi gerekiyor.

AKP'nin mevcutta vekil sayısı: 316...

AKP zaten "başkanlık" olayını gündeminden çıkarmıştı. Gündeme getiren Balgat mukimi Devlet Bahçeli oldu.

MHP'yi "evet" demeye ikna eden formül, 'şeytani varsayımlara" dayandırılarak "vatan batıran Şaban olma rolünde marifet yarıştırmaktadırlar."

Nasıl mı?

Şöyle düşünelim; varsayalım ki MHP, AKP'ye destek vermedi.

O takdirde AKP erken (baskın) seçim kararı alırmış (sanki o cesareti varmış gibi!)

Vekillerin yarısı zaten mahpushanede olan PKK'nın siyasi ayağı HDP baraj altında kalır. Hesaplar buna göre yapılmaktaymış! (Sanki HDP oyu kafeste keklikmiş gibi!).

Çok muhterem Balgat mukimlerin hesabı böyle başlıyormuş!

HDP baraj altı kalınca, HDP' nin en az 40 vekili AKP kazanırmış!

Böylece AKP'nin vekil sayısı en az 350 vekil olur ve tek başına referanduma gidermış. Dahası Anayasayı tek başına değiştirme gücüne sahip olurmuş! (Bıraksaydınız, destek vermeseydiniz, gündeme getirmeseydiniz AKP bunu yapacak güce sahip mi? Çocukça bir varsayım!).

Devamla AKP 330'u aşınca başkanlığı "istediği şekilde" tek başına "güle oynaya" getirirmiş!

Sonuçta baskın seçimle istediği vekil sayısına AKP ulaşacağından, ne MHP'ye ne de CHP'ye ihtiyacı kalırmış, hiç birini kale almazmış, kaba tabirle "takmazmış!..."

Bu varsayımlar, rahmetli Demirel'in bir ifadesini hatırlatıyor; "doğmamış çocuğa don biçmek" denir. Ülkemin her yanı kan ve barut kokarken, günde onlarca şehit verilirken, ekonomi "sos" sinyali yayarken, AKP baskın seçim yapacak!

Haydi, canım sende!

Kendinizi kandırıyorsunuz, çirkefe bunalmışlığın zavallılığı şaşkınlığıyla bahane uyduruyorsunuz!

Yalan ve ayıbınızı maskelemeye çalışıyorsunuz bre muhteremler.

***

Vatan kurtaran Şabanlar!

Güya Devlet Bahçeli; AKP'nin fırsatını bulup baskın seçimi yaptırıp her şeyi tek başına halletmesindense, AKP'nin planını bozarak memleketi bölünmeye götürebilecek bir anayasadan "nispeten daha milli" bir anayasaya doğru katkı vermeyi amaçladığı için bu başkanlık konusunu gündeme taşımış! Muhterem Balgat Yönetimi "evetçiliğini" bununla savunuyor! Onlara göre amaç "devleti kurtarmakmış", acaba hangi Devleti?

Savunma ölçütleri, güya olayın dışında kalmak yerine "kilit noktada olmayı" hedefleyen bir hamlede bulunmuş oluyorlarmış!...

***

Diğer bir varsayımları; seçmenin MHP'ye olan sevgisi, saygısı, sempatisi, güveni biraz daha artarmışmış! Bu eylemin esas amacı kısa vadede değil ama belki ileride bunun meyvesi toplanacakmış!

Evet demenin, dün söylediklerinin tam tersini söyleme zavallılığını maskelemek için bu "çocukça" uydurmalarla halkı kandıracaklarını sanıyor Balgat Yönetimi..

İşte Balgat mukimleri ve "evetçi" vekillerin savundukları bu.

Doğmamış çocuğa don biçme yarışında birinci olmayı amaçlamışlar!

MAKALE Yorumları