Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. FAİK ARDAHAN
YARINA YOLCULUK
mail_outline : faikardahan@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

19.10.2014

Okunma Sayısı

16300

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Emniyet Müdürü Bu Problemi Çözmeli

Kentimizin sahipsizliğini her bulvarında, her sokağında, her mahallesinde her meydanında görmek mümkün. Siyasiler, yerel yöneticiler ve bürokratlara göre “dünya kenti” olan Antalya, gerçekte Afganistan’daki kentlerden farksız. Trafik keşmekeş, kaldırımlarda yürüyebilmek için artistik jimnastik bilmek gerek.

Bu kent sahipsiz sayın valim, belediye başkanlarım, emniyet müdürüm. Bu kente siyasi hesaplar yapmadan sahip çıkmak herkesin görevi. Zaten sizlerin var oluş nedeni de bu.

Parkları yapmak, meydanları, yolları yapmaktan daha da zor olanı onları korumak ve amaca uygun çalışmasını, açık olmasını sağlamaktır. Bahsettiğim yerleri yapmak bu kenti yöneten atanmış ve seçilmişlerin nasıl görevi ise bahsedilen mekânları korumak, halkın yararına kullanılmasını sağlamak da bu makamı işgal edenlerin görevleri içindedir.

Bildiğim kadarıyla UKOME’nin kararıyla sadece yaya ve bisikletlilerin kullanması gereken  

Konyaaltı Caddesinden başlayıp, Atatürk Caddesi, Işıklar Caddesinden giden tramvay yolu motosikletlilerin, taksilerin ve özel araçların işgali altında, her yönde vızır vızır kullanılan bir yol haline geldi. Hatta polis araçları da dâhil burayı kullanmakta. Özellikle Konyaaltı Caddesi ve Güllük Caddesindeki trafik hızı 40 km/s ile tarifliyken hala yarış yapanlarla dolu bir cadde buraları.

Diğer yandan şehrin her yerinde yapılan bisiklet yolları ha keza motorluların ve araçların işgali altında. Bisiklet yolunu kullanan araçlar, bisiklet yoluna park eden araçlar, oraları işgal eden motorlularla bu kent dünya kenti olmaz. Bu durum mutlaka çözülmelidir. Bunların engellenmesi başta valilik makamı olmak üzere, emniyet müdürlüğü ve diğer atanmış ve seçilmişlerin görevidir.

Eğer Antalya “bir dünya kenti” olarak tarifleniyorsa bu kentin yönetilmesi de bahsedilen dünya kentlerindeki gibi olmalıdır. Roma gibi, Rimini gibi, Münih gibi, Viyena gibi olmalıdır. Ben bir vatandaş olarak, bir öğretim üyesi olarak en temel beklentim ve arzum bu kentin yakıştığı şekilde yönetilmesidir.  

MAKALE Yorumları