Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

01.09.2020

Okunma Sayısı

1732

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Doymadılar arkadaş !..

Antalya'ya, Antalya'nın kazanımlarına saldırı pandemi döneminde bile hız kesmedi, tersine azgınlaştı. Rantçılar ile işbirlikçileri, Antalya'yı yağmalamak, talan etmek, arsızca paylaşmak için zaman ve mekan tanımadan birkaç koldan birden saldırılarını sürdürüyorlar. Acı ama gerçek Antalya'nın sahilleri, ormanları, dağları, su kaynakları, tarım alanları ve tarihi zenginlikleri acımasızca yok ediliyor, bu kötü gidişe her gün yenileri ekleniyor. Görünen o ki bu hayasız akın biz susmaya devam ettiğimiz sürece de durmayacak. 

Talan sırası ormanlara geldi

Son yıllarda önemli kayıplar olsa da Antalya, orman varlığı açısından Türkiye'de ilk üç sırada yer alıyor. Orman içi köylüsünün ve orman idaresinin çabaları ile orman varlığımızı yıllardır en az kayıpla gözümüz gibi koruyorduk. Antalya bölgesinde orman varlığının önemli bölümünün sahillerde olduğunu göz önüne alınca yandaşların orman dostluğunun asıl hedeninin de sahil yağması olacağını kestirmek güç değil. Son gelişme Antalya'nın ormanlarının da rantçılara peşkeş çekileceği anlamına geliyor. Mermer ve taş ocakları ile Antalya'nın dağlarını, HES'ler ile su kaynaklarını, vadilerini cehheneme çeviren rantçılar şimdi de doymak bilmeyen gözlerini Antalya'nın ormanlarına  diktiler.

'Özel Ağaçlandırma' adına orman katliamı geliyor

Orman Genel Müdürlüğü'nün(OGM)' Ağaçlandırma Yönetmeliği'kapsamında özel ağaçlandırma ve özel imar ihya için 2020 Nisan ayında 220 bin 705 hektarlık alanda 21 bin 293 adet başvuru olduğu açıklandı. Konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne taşıyan CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer'in önergesine verilen yanıta göre, 61 ilde özel orman kurma isteğiyle 61 ildeki başvuruların 4’te 1’i Antalya’da yapıldı. Şöyle diyor CHP'li Özer, “Görülüyor ki başvuruların 4’e 1’i Antalya’da. Eğer bu başvurular kıyılara uzanan orman sahalarını kapsıyorsa, kıyılar tehdit altında demektir” 

Pekala orman idaresi ne iş yapıyor 

Antalya ormanlarının, bağlı olarak da sahillerinin yağmalanma tehdidine sert tepki gösteren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, şunları söylüyor: “Eğer birtakım kişi veya şirketlere binlerce hektar alan veriliyorsa, OGM işini yani ağaçlandırma çalışmalarını başarıyla yapamıyor demektir. Yok, eğer OGM işini başarıyla yapıyorsa, o zaman kiralamaların olmaması gerekir. OGM’ye rağmen, üstelik 49 yıla kadar birilerine özel ağaçlandırma izni veriliyorsa da, buna peşkeş denilmesine kimsenin kızmaması gerekir. Belli ki bu yönetmelikle birilerine fırsat yaratılıyor"

Antik kent imar hırsına kurban ediliyor 

Antalya'nın doğal kaynakları dışında tarihi mirasına da inanılmaz ölçülerde saldırılar yapılıyor. Beton sevicilerin yeni hedefi ise Gazipaşa'daki Selinus Antik Kenti. Bir diğer CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun oluruyla,  Selinus Antik Kenti’nin yer aldığı sit alanının yanındaki 58 dönümlük rekreasyon alanında sondaj çalışmalarına başlanmasını TBMM gündemine taşıdı. Budak, “"Antalya’da imar hırsı, o kadar artmış, rantın büyüsü o kadar gözleri karartmış ki Selinus Antik Kenti gibi tarihsel bir bölge bile ranta kurban ediliyor. Antik kentin hemen yanındaki alanın imara açılması için zemin hazırlanıyor"

Antalya'ya ihanet ediyorlar

Budak, şunları söylüyor : "Rant için doğal güzellikler birer birer kurban edilirken, halka ait sahiller halkın elinden alınırken demek sıra tarihi de talan etmeye geldi. Geçmişi MÖ 6’ncı yüzyıla dayanan, önemli Roma imparatorlarına bir vesileyle ev sahipliği yapan Selinus Antik Kenti’nin hemen yanında yer alan bölgede sondaj çalışmalarının yapılması pes dedirtiyor. Antalya'nın her bölgesi adım adım rant hırsının kurbanı oluyor. Bu iktidar Antalya'ya da ihanet ediyor

 

MAKALE Yorumları