Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Doğum gününde Ata'yı anlamak gerekli

“Sen ölmedin” edebiyatı ile Atatürkçülüğe ve Türk milletine yararlı olunamaz. Atatürk’e yapılacak kötülüklerin en büyüğü onu bir evliya haline getirmektir. Basmakalıp, şekilci ve çıkarcı Atatürk sevgisi artık yerini gerçekçi, tenkitçi (eleştirel gözle bakan) ve tamamlayıcı çalışmalara bırakmalıdır.” diyor eğitim şehidimiz Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil 

 

“Ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket Türk ulusuna bağımsızlık kazandıran, saygın bir ulus yapan, bunu yaparken de dünyanın tüm ezilen, sömürülen mazlum uluslarına örnek olan yurt ulusu Mustafa Kemal’e hakkımız helal olsun. Bugünü görünce, içine düşürüldüğümüz bu hali görünce, O, bize hakkını helal edecek mi? Önemli olan bu?    

Mustafa Kemal, tüm ulusa çalışmasını, en kısa zamanda çağdaş uluslar düzeyini yakalayıp geçmemizi salık vermişti. Aradan geçen 100 yılda bunu başarabildik mi? Ne gezer! Bize vatan bildiğimiz bir yurt bağışladığı için teşekkürümüz sonsuz ona. Bizim ona geçmeyen hakkımız tabii ki helal olsun. O, bize bu ülkeyi ne hale getirdiniz diye sormayacak mı? 

 

Önemli olan onun ve ona inanan, yurt savunmasında can veren, yaralanan, sakatlanan büyüklerimiz, atalarımız haklarını helal edecekler mi?  

 

Bunu vatan topraklarını satarak, savarak, birilerini zengin ederek, halka kötülük ederek hak ediyor muyuz?          

 

Atatürk’ü anlıyor musunuz? 19 Mayıs’ta, Atatürk’ün tanımladığı gençlerden biri olarak üzerinize düşen görevi gereği gibi yapıyor musunuz? Yurttaş sorumluluğu ne, siz bu ülke için tüketmenin dışında ne yaptınız? Şimdi yapıyorsunuz? Hiç muhasebesini yaptınız mı?       

Atatürk’ü anlamak, iyi anlamak, yarım bıraktıklarını tamamlamak gerek. 19 Mayıs Atayı Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı bir başlangıç günü olmalıdır. Kurtuluşa giden yolun başlangıcı. Tek günde kalmamalı, arkası getirilmelidir. Ta ki ezilen, horlanan değil, sayılan, sevilen, imrenilen, örnek alınan bir ulusun çalışkan, dürüst, ahlaklı, özgüvenli, akıllı, bilinçli, eğitimli üyeleri olana değin. Bunu başarmak zorundayız. Başaralım ki helallik istemeye hakkımız ve yüzümüz olsun.              

MAKALE Yorumları

YAVUZ ALİ SAKARYA
MELTEM ESİNTİSİ
mail_outline : yavuzalisakarya@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

19.05.2021

Okunma Sayısı

430

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler