Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

15.01.2017

Okunma Sayısı

2110

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Din / Dindar Dedikçe?

Anadolulu saf ve mütedeyyin din kardeşlerimedir bu sözlerim; kimse alınmasın, sadece elini vicdanına koyup düşünsün; aklı neye eriyorsa yine öyle yapsın…

***

Bu Ülkemin idaresini yapan şu anki kadrolar; benin-sizin manevi ve milli duygularımızın, değerlerimizin sömürüsünü yaparak OYUMUZU aldılar mı?

Evet aldılar!

Peki, sonra ne oldu?

Bakalım;

*Din dediler dindarlık dediler, türban dediler, Allah dediler…

Bir baktık ki birden camiler dolmaya başladı… Alnı secde görmemiş adamlar suratlarında bir tomar “kıl” ile ortalığı sarıverdi…

Riya ve hile yüklü…

*Her gün onlarca insan cinayete, darp edilmeye, hırsızlık ve gaspa kurban oldu, insanlığı unutturdular-unuttular!

*Her türlü ahlaksızlık çoğaldı!

*Hoşgörü, empati, barış azaldı, herkes birbirine düşman edildi! *Hukuk deseniz aranıyor; adı “guguk” oluverdi, adalet desen hak getire, mahallemizdeki “Adalet” isimli çelimsiz kızda “ad” olarak kaldı!

*Anlayışlı olmak, mütevazı olmak, haddini bilmek erdemli yaşamak tarihe karıştı! *Aklını kullanarak, akıl yolunu seçerek kararlar yerine duygusal ve işkembesel etkenler öne çıktı.

Akıl kullanılma unutuldu, sanki öyle bir şey yokmuş!...

*Bilim mi?

Geçelim onu; onun yerine hurafe, masal, nakilli rivayetler, dedi kodu, kopyacılık geçerli oldu. Bilim, felsefe, mantık, matematik “din” merkezli oldu, hurafeler sepetleri doldurdu!

* Lağım patladı…

Hırsız suçsuz, onu yakalayan suçlu sayıldı…

Devletin kanun ve kuralları rafa kalktı…

Her taraf renkli “şeylerle” doldu…

***

Peki, ey muhterem din kardeşim, yoldaşım, komşum, köylüm, cami cemaatim, polisim, öğretmenim, öğrencim…

Tüm bunların “din” adına işlendiği bir Türkiye Cumhuriyetindeyiz; “icra” ya da “yürütme” diye onayladığın bu kadrolara bir söyleyeceğin yok mu senin? Senin-benim oyları ile bunlara sebep oldular, oylarımız da bu günahlara ortak değil mi? Bu muhteremlerin (!) bahsettikleri “DİN” bildiğimiz, inandığımız “İndirilen Din” ya da “Kur'an Dini” mıdır?

Eliniz vicdanınıza koyup düşünün lütfen…

Sakın ama sakın şunu demeyin;

“Bal tutan parmağını yalar…

” Ya da “Canım öbürleri de yapıyordu…

” Ya da “Efendim çalıyorlar ama çalışıyorlar da…

” ***

Eğer bu ifadeleri değil ki söylemek, aklından geçiriyorsan tüm bu hırsızlıklara, rüşvetlere, yolsuzluklara, soygunlara, kara kutulardaki ahlaksızlıklara, alın teri olmayan zenginliklere, haram servetlere, gasp edilen kamu malına, yetim hakkına, fakir fukaranın hakkına yapılan tecavüze SEN DE ORTAKSIN

Sakın “dindar-din” laflarını da ağzına alma! Ortalık münafık ve mürai kaynarken bunu düşün ey benim muhterem mütedeyyin vatandaşım… Döne-döne düşün… Düşün ve elini vicdanına koyarak bu rezalete NAMUSUN OLAN OYUNLA DUR de!

MAKALE Yorumları