Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
NEŞE KAREL
SOKAK KEDİSİ
mail_outline : nesekarel07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

08.07.2015

Okunma Sayısı

2242

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Centilmen?

            Bir  centilmenlik yarışıdır gidiyor siyasilerimizde. Buyurun efendim, yönetim sizin olsun diyorlar da başka bir şey demiyorlar. Ülkenin  yönetimi için. İnsan hafızası çok ilginç. Bu davranışlar beni 1974 yıllarına götürdü.Almanya da bir metal fabrikasında  birlikte aynı fabrika da çalışan Almanlarla Türkleri anımsadım. Usta konumunda olan Alman erkekler,işçi kadınlara acımasız ve sert davranıyorlardı. Bir gün dayanamadım isyan ettim. Dilimin döndüğünce söylendim.Bu yaptığınız centilmenliğe de yakışmaz dedim. Faydası oldu. O usta benimle nerede karşılaştıysa,bana centilmen diye hitap etti.

            Centilmen erkeklerin egosu yoktur. Herkesi eşit görür ve öyle davranır derler.Bizim siyasilerimizde de ,eğer  yükümlülüklerden  kaçma gibi bir niyetleri yoksa , Öylesi bir  gelişme var gibi. Kolay değil ,yaşam koşulları günden güne  zorlaşıyor. İç siyaset ,dış siyaset aman aman amannn.Sınırlar ateş çemberi. Ülkenin yoksullukları çözülmemişken,savaştan kaçan sığınmacılar da ekledi .Hepsi perişan.Canlarını kurtarmak için kaçtılar ama iş ekmek ve su vermeyle çözülmüyor.Her türlü sosyal ihtiyaçları var. Yıllar önce Almanlar savaşta kırıldıkları için sanayilerinde çalıştırmak için yabancı işçiler getirtmişlerdi. Gerçek şu ki onları benimseyemediler. Her fırsatta ,bizim ülkemiz küçük,sizler kendi memleketlerinize döneceksiniz,huzurumuzu kaçırdınız dediler. Dönenler döndüyse de her şeye karşın yerleşenler kök salanlar,oralarda iş yerleri açanlar oldu. Türkiye bir sanayi ülkesi değil. Dışarıdan  gelen sığınmacılar,ne iş tutarlar bilemem. Allah yardımcıları olsun . Ben bile dile getirip yazmıştım. Türkiye de Almancı ,Almanya da yabancı diye. Memleketinize döndükten sonra da  yadırganmak gerçeğini kimse yadsıyamaz.

            Nerden nereye geldik değil mi dostlar. Bilinçaltı    ilginç bir olgu. Ummadığınız    anda   size sürprizler yapıyor. Ana konumuza  dönersek ,   bizim  centilmenler aralarında bir birlik sağlayamazlarsa , kendilerinin de milletinde işi zor. Güç birlikten doğar. Neden bir araya gelmeyi bilemiyoruz ki! Yeniden seçim olsa ne olacak. ? Ne değişecek!? Bir sürü masraf.zaman kaybı. Sayın  Kılıçdaroğlu “Bıktımm“  diye isyan etmekte haklı. Demek ki halk sizin birleşerek bir yönetim kurmanızı istiyor. Vazgeçin armut’un sapı, üzümün çöpü var demekten. Oluşturun   hükümetinizi Kapıda kuyruğa girmiş sorunlar var.

  Gençlerimizi tanrı korusun. Savaş yangınları bizlerden uzak olsun. Komşularımıza da barış gelsin. Değerli Atamızın sözleri bu gün daha bir önemli   görünüyor. Sevgili ulu önderimiz   Mutafa Kemal Atatürk boşuna söylememiş ( Yurtta sulh, cihanda sulh ) sözlerinizi. Ülkemize ve tüm dünyaya barış dolu zamanlar diliyorum.

MAKALE Yorumları