Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

13.05.2019

Okunma Sayısı

4240

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Cahilin Zulmü...

Cahil insan, her kesin kendine tabi olmasını, biat etmesini ister; onun dediği her şey doğrudur, yanlış yapmaz sanır kendini!.. 
***
Cahillik zalim olmayı gerektirir; çünkü cehalet batakhanesinin kralı sayar kendini, çünkü o batakhaneden neşet etmiş, gövermiş, büyümüş ve yetişkin olmuştur.
Cahil zalim yetkiyi ele geçirince bir şekilde, bulunduğu mevkii, yetiştiği yere benzetmek ister ve her fırsatta var olanı yıkmak, karşı çıkanı azarlamak, hırpalamak, baskılamak ister, bu hal tabiatının bir yansıması olur... 
Dedik ya, zalimlik cehalet batakhanesinin ürünü... 
***
Baskılanmış egoları, sevgisizlik, her hali ve söylemi yapmacık, yalan, riya ve kin üzerine kurulu cehalet örneği mahlukatlar geldikleri cehalet kültüründen dolayı her türlü yanlışın müsebbibidirler.
Ve terbiyesizliğin, ahlaksızlığın, hırsızlığın savunucusu olurlar.
Onlara biat edenlerin mevkii ve konumu ne olursa olsun "kuyruk" olup peşine takılırlar.
Batakhaneye dönmüş ruh halleri her tür kötülüklerin mekanı olmaya adaydır.
***
Çare Nedir?
Cehaletin batakhanesini kurutmak uzun zaman ve emek ister. Bunun için de çok idealist ve özveriyle çalışan kadroların canını siper edercesine çalışmasıyla mümkün olabilir. Bunun kaynağı, cumhuriyetin ilkeleri ve kazanımlarının topluma, hak sahiplerine iyi anlatılmasıyla mümkündür.
Başarılırsa cahil lafazanlara ekmek kalmaz, sıtma bataklığı kurutulmuş olur, verimli toprak haline gelir o bataklık... 
***
Böylece cahil zalimin hükümdarlığı da biter.
Toplumda huzur, verimlilik, üretkenlik ve güzellik egemen değerler olur. 
Bu hale düşen bir ülkenin gerçek sahipleri bu yanlışlara karşı çıkarak mücadele etmek durumunda, zorundadırlar. 
Zalim cahillerden anlayış, hoşgörü, sevgi beklemek nafiledir.
Tenkide, kaybetmeye, seçimde yenilgiye asla tahammülü olmaz bu cahil zalimlerin, her konuya kendi egoları noktasından bakarlar.
Menfaatleri için, halkı sömürmek için hak ve hukuk tanımazlık, adaletsizlik öne çıkar. Adaletin dağıtıcısı bazı yargıçlar (gerçek hukukçu yargıçları tenzih ederek) cüppelerine ilikli düğme dikerler ve cahillerin emrine girerler. O hak hukuk dağıtan hukuk temsilcileri vicdan ile cüzdan ya da makam arasında tercih yaparken, cüzdan ve makam  öne çıkar. Bu hal, büyük bir felakettir toplum İçin...
***
Cahil zalimlerin Etraflarındaki "yalaka" kadrolar verilen "yalın" lezzeti ve miktarına göre dereceli olarak "cırıltı" sesler çıkarırlar.
Cahil cesur olur, öz deyişinden hareketle böyle bir kadro tarafından yönetilen bir ülkede yaşamanın mutsuzluğunu düşünmek bile insana "zül" gelir.
***
İnsani değerler olan yaşam hakkı, özgürce yaşama, düşünme ve düşündüğün ifade edebilme melekesinin azaldığı bir ortamı değiştirmenin acil çaresi bütün halinde karşı davranışın birlikte kurgulanıp demokrasi hareketi ile mümkündür.
***
Özgürlüklerin korkusuzca yaşandığı bir dünya için, ülke için, adaletin, hukukun egemenliği, suçlu ile suçsuzun adilce belirlenmesi için, haklının ve haksızın ayıklandığı bir toplum haline gelinmesi için cumhuriyet ve demokrasi temelinde mutlak surette birlik, bütünlük içinde olunmalıdır. 
Karşı devrimin figüranları, cumhuriyet ve demokrasi düşmanları çok sinsi, hilebaz, yalancı ve müraidirler.
Aman dikkat!..
***
Millici, cumhuriyetçi, medeniyetçi ve çağdaş düşünceli bir toplum için, örgütlü cehaletle, cahil zulümle mutlaka  top yekun mücadele şarttır. Bunun ilk sınavı "demokrasinin olmazsa olmazı " seçimde verilecektir. 
Tüm siyasi ve sivil toplum kuruluşları elini taşın altına koymalıdır.
Cahil zalim zihniyetin tasfiyesi için bu bir fırsattır.

Yazarın Notu: 
(Beş yıl önce bunu yazmışım)

MAKALE Yorumları