Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
NEŞE KAREL
SOKAK KEDİSİ
mail_outline : nesekarel07@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

01.05.2019

Okunma Sayısı

3310

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Bursa’nın Kedileri

Ah  Bursa !

Osmanlı  imparatorluğunun baş şehri. Benim de dünyaya gözlerimi ,  havasını  soluyarak açtığım ,o güzel sularında yıkanarak büyüdüğüm şehir. Sonra da babamın görevi nedeniyle İzmir’e  ağlaya  ağlaya  giderek ayrıldığım şehir.

Tabi daha sonraki yıllarda gittim çok sevdiğim  ,beni  de herkeslerden çok seven  ninemle dedemin yaşadıkları şehir. Şimdi topraklarında    sonsuzluğa  uzandıkları  masallar diyarım.

Değer biçilmez  anılardan  başka hiçbir şeyin kalmadığı şehrim. Dedeciğimin evinin çevresinde beş cami birden vardı. Namaz vakitlerinde çıngır çıngır   beş  koldan  müezzinler ezan okurlardı. Çoğunluğu Rumeli göçmeni olan halkı dindardı dindar olmasına ama    gerici   değildiler. Akşamları belediyenin  Dağcılar Kulübü  çay  bahçesinde   , haftada   birkaç gün caz ve dans  müziği çalınırdı. Çoluğunu çocuğunu alan   gider,  bahçedeki  masalara otururlar, gençler dans müziği çaldığı zaman kalkarak dans ederlerdi. Biz küçükler de dans edenleri taklit ederek  kendi  kendimize  onların arasında dans etmeye çalışırdık. Hey gidi  günler hey !    Harika   güzel   zamanları  barındıran  günler.

     Dedeciğimin   evi   Dağcılar Kulübünün  hemen bir cadde  üstündeydi. Hemen her gece müzik sesi duyulurdu.  Kocaman görkemli Ulu dağa çıkanların kurduğu sosyal bir mekandı. Halâ var mıdır bilmem .İnsanlar dans etmeye gidiyorlar mı?  Umarım ve isterim gitsinler.

     Siyah , beyaz tüylü,şeker mi şeker bir kedi bu yazıyı yazmama neden oldu. Televizyonda gösterdiler. Cep telefonlarıyla videoya çekmişler. Arslan ağızlarından akan suların çeşmesine tırmanmış  patisine doldurduğu  suyu içiyordu.  Çok kedi gördüm ama böylesini ilk kez görüyordum. Hayran olmamak elde değildi. Yere konan su kabından su içmeyi reddederek,  uvuç   avuç  su içiyordu.

Kim ne derse desin, Bursa güzellikler kentidir. İstediğiniz kadar küçük parmağınızla başlayıp, baş parmağınıza kadar heceleyin adını. Brussa da diyebilirsiniz, eski  isimlerinden Bulunursa da olabilir .O güzellikler kentine  zenginlik katar söylemleriniz. Bursa, ipeği, şeftalisi, kestanesi, ünlü ses sanatçısı Zeki Müren’iyle,  kızlarının güzelliği  ile ünlüydü. Şimdi bir de çeşmeden akan suyu avuç avuç doldurarak su içe pisoşu da eklendi. Görmeyenler internetten arayarak izleyebilirler. Benden haber vermesi. Bir Bursalı olarak iftihar ettim kedicikle. Daha nice güzelliklere ulaşabilmek dileklerimle hoş kalın dostlar…

 

 

MAKALE Yorumları