Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Bu son sigara olsun!

       İdam mahkumunun son arzusu “bir sigara yakmak” olur.

 Kaza geçirmiş şok yaşayana “yak bir tane” uzatılır.

Yakınını kaybetmişe ya da atanacaklar arasında ismi çıkmış sevinçten göklere uçuyor, kahve ile keyif verir “yak bir tane”.  

Problemi çözemedim konsantre olmam lazım “yak bir tane”

    Sevinince, üzülünce, öfkelenince, kaygılanınca, konsantre olamayınca, stres artınca yak bi tane!

 

       Hangi uyuşturucu ve zehirleyici madde, yirmi dakika önce oluşturduğu etkiyi bir den bire tam tersine çevirebilir?

     Ve bir tespit, sigara bağımlısı iki kişiden birisinin ölüm nedeni sigara kaynaklıdır. Diğerinin ise yaşam kalitesinin düşmesi kaçınılmazdır.

 

      Nikotin

       Nikotin damara verilince öldürebilen böcek ilacıdır. Tütün, zehir içeren” Öldürücü avrat otu” ile aynı ailedendir. İlk nefesinde öksüren kişinin vücudu, “Bana zehir veriyorsun, yapma” anlamında alarm veriyor. İçilen bir, iki sigara insanı nikotin bağımlısı yapabilir.

     Her söndürülen sigaradan sonra, vücut nikotinden temizlenmeye başlar. Bir saat sonra kandaki nikotin seviyesi1/4 oranına düşer. Bu arada tiryaki nikotin çekilmesinin yarattığı açlık duygusu, boşluk hissi ve huzursuzluk onda nikotin isteği oluşturur.

       Nikotinin yarattığı açlık hissi, bazı tiryakilerin “Sigara benim iştahımı arttırdı” diye algılamasına neden olur. Bir taraftan uyuşturulan, bir taraftan kilo alan tiryaki yıllar içinde hantal bir görüntüye sahip olur.

     Alınamayan nikotinden dolayı tiryaki stres yaşar. İçtiği sigara, oluşan nikotin çekilmesinin rahatsızlığını giderirken bir sonraki rahatsızlığın eşiğini yükseltir.

     Tiryaki kısır bir döngünün içindedir artık. Nikotin uyuşturucu bir maddedir. Nikotin alan tembelleşir. Fiziksel ve ruhsal yönden yıprandığı için sürekli sinirlilik hali gözlenir. Strese iyi geldiği söylenen sigara en büyük stres nedenidir.

Konsantrasyon ve sigara.

     Beynimiz, vücudumuza giren oksijenin %25’ini tüketir.

     Ve sağlıklı bir insan temiz hava almasından dolayı salgılanan seratoninden dolayı neşelenirken, sigara tiryakisinin asık suratı düzelmez.

       Zihinsel kapasitemiz yani “kafamızı toplayıp” zor konularda sağlıklı düşünebilmek, problem çözebilmek için, sağlıklı bir bünyeye ve bol oksijene ihtiyacımız vardır.

     Çektiğimiz her nefesle ciğerlerimize dolan binlere zehirli gaz, vücudumuzun ve beynimizin yeteri kadar oksijen almasını engeller. Sigara zihinsel kapasitemizi geriletir.

   Nikotin isteği stresi konsantrasyonumuzu azalttığı için, sigara içerek o engeli ortadan kaldırırız.

      Hiç sigara içmeyenin konsantrasyon katsayısı 10 birim ise sigara içenin zehirlenmeden dolayı bu daha düşük bir orandadır.

      Bir de tiryakinin içmediği anlarda oluşan huzursuzluk hali zaten düşmüş olan konsantrasyonu daha da aşağı çekecektir

    Kendinize sorun

1)Sigara içmek bana ne kazandırıyor?

2)Gerçekten zevk alıyor muyum, yoksa, uyuşturan madde olan nikotinin çekilmesinin yarattığı stresin, sigara içmeyle giderilmesini mi yaşıyorum?

3)Bu şeyleri yaşam boyunca ağzıma sokup kendimi zehirlemek ve üstüne bir de bunun için servet harcamak zorunda mıyım?

4)Yaparken keşke yapmasam dedirten, yapmazken de kendini özleten hobi midir?

5)Sağlık, enerji, varlık, iç huzur, özgüven, cesaret, öz saygı mutluluk ve özgürlük tiryakinin kaybettikleridir. Karşılığında ne kazanıyorlar?

6)Sigaranın avantaj ve dezavantajlarını mukayese ettiniz mi?

7)Sigaraya hiç başlamamış olsaydınız, tekrar başlar mıydınız?

8)Tiryakinin; güçlü, sosyal, modern, çekici, karizmatik bir görüntü sergilediğine inanıyor musunuz?

9)Ağzı pis kokan, uyuşuk ve huysuz olmasına karşın; kendini modern, çekici veya karizmatik ve güçlü zanneden bir hayat arkadaşınız olmasını ister miydiniz?

10) Çok sevdiğiniz insanların; çocuğunuzun, annenizin, babanızın, eşinizin tiryaki olmasından memnun olur muydunuz?

Sigarayı Bırakmak Zor Değildir.

 

  Sigarayı bırakmada karar vermenin etkisi %50 

Nikotin bağımlılığının etkisi %5

Sigaraya ile ilgili “konsantrasyonu arttırdığı, stresi azalttığı, can sıkıntısına iyi geldiği ve bırakmanın zor olduğu” düşüncelerinizin etkisi % 45’dir.

     Önce istemelisiniz, kararlı olmalısınız, bırakamayacağınıza dair kuşku duymamalısınız.

 İlk yapacağınız kafanızda yıllarca oluşturulmuş yanlış beklentileri ve inançları yok edin

      Sigara ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak insanı bitirir. Hiçbir derde deva değildir. Hiçbir sorunumuzun çaresi değildir. Önce buna tam inanın. Hiç kuşku duymayın, kesinlikle korkmayın.

“Milyonlarca insan göremedi, ben nasıl görebilirim” demeyin.

    Sigarayı bırakmaya karar veren kişilerin yaşanacak süreçle ilgili inançları, beklentileri; sürecin çok kolay veya “zor” geçmesinin ana nedenidir.”

     Bu yolculuk sayesinde, hayatımın geri kalanını acınacak bir tiryaki olarak yaşamaktan kurtuluyorum, özgürleşiyorum, zincirlerimden kuruluyorum” a odaklanırsak yaşayacağımız tahammül edilebilir sıkıntılar, bir anlam kazanacaktır. Kurtuluşumuzun ayak sesleri olarak anlamlandırdığımız bu süreçten zevk bile almaya başlayacağız.

Profesyonel Destek

      Yılarca ve çok fazla sigara içmekten zihinsel, ruhsal ve fiziksel yönden yıpranmadan dolayı sigaraya son verme sürecini yönetemeyenlerin profesyonel desteğe ihtiyacı olabilecektir.

      Nikotin bağımlılığı için sadece ilk üç gün aşılınca, beşinci gün tüm etkilerin yok olduğu görülmekle beraber, çoğunlukla üç hafta sonra hiç içmemiş kadar kanınız temizlenir.  

      Nikotin çekilmesinin yarattığı rahatsızlık irademiz ve inancımız sayesinde aşılacaktır.

       Yapmanız gereken çok basit sadece “Kendimi kutluyorum, hayatımın kalan dönemlerinde çok daha sağlıklı ve her yönden güçlü olacağım”

      Kendinize söyledikleriniz, sizin ruh halinizi oluşturacaktır.

        Yaşayacağınız yoksunluk belirtilerini, bir müjdenin ve iyileşmenin ayak sesleri ve gereği olarak algılayınız.     

       İçinizi kaplayacak olumlu duygular, yaşayacağın yoksunluk belirtilerini hafifleteceğine hatta yok edeceğine inanınız.

Odaklanacağınız yer, sigarasız ve sağlıklı günleriniz, artan yaşam sevinciniz ve düzelen sağlığınız olmalıdır.

         Araba yarışlarındaki yüksek risk altındaki pilotların tüm dikkatleri; pistin yan duvarlarına değil pistin tam ortasıdır. Onların odak noktası boş pistlerdir.

     Pistin yan duvarlarına çarpma korkusu ve endişesi ile yarışa başlarsanız korktuğunuz şeye odaklanmaya başlarsınız. Korktuğunuz şeye odaklandıkça onun gerçekleşme ihtimalini arttırırsınız.

      Siz sigarasız bir yaşama odaklanın. Yolun sonunda elde edeceklerinizin olumlu anın hayali, ödeyeceğiniz bedele anlam katar. Çektiklerinize tahammül sınırınız artar. Ve rahatlıkla aşarsınız.

      HAYDİ ŞİMDİ SON SİGARANIZI İÇERKEN ÇEKTİĞİNİZ HER NEFESTE CİĞERLERİNİZE DOLAN O ZEHİRLİ DUMANIN İÇERİSİNDEKİ PİS MADDELERİN SİZİ NE KADAR ZEHİRLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜN.

      BU KARARI ALMASAYDINIZ NE DURUMLARA DÜŞECEKTİNİZ. KENDİNİZİ KUTLAYIN. BU KARARINIZ SİZE VE SEVDİKLERİNİZE EN BÜYÜK HEDİYEDİR. SON SİGARAYLA YENİ BİR YAŞAMA MERHABA DEMEK İÇİN, HİÇBİR YARDIMCIYA, İLACA, NİKOTİN SAKIZINA, HAPINA İHTİYACINIZ YOK. TEK İHTİYACINIZ KENDİNİZE OLAN GÜVENİNİZ VE İNANCINIZDIR. KOLAY GELSİN.

      Dikkat!

     Sigaraya tekrar başlamada en kritik anlar iradenizin en çok düştüğü anlardır.  

      Kaygı, korku, öfke, üzüntü duyguları içindeyken ve yorgun anlarınızda “yak bi sigara” diye uzatılan sigarayı içtiğiniz an tekrar başa dönersiniz. 

MAKALE Yorumları

HAKKI GÜLEÇ
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
mail_outline : hgulec58@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

22.02.2021

Okunma Sayısı

1544

Makaleyi Paylaş