Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
ERDOĞAN KAHYA
ANTALYANIN KAHYASI
mail_outline : erdogan.kahya@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

29.05.2019

Okunma Sayısı

3444

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Bodrum’un Deli (!) Başkanı

 

Haberi okuyunca bayıldım…

Haberin başlığı aynen şöyle:

“Bodrum’a bir deli lazımdı, o da geldi”

Haberin spotunu okuyunca iş daha da açığa kavuştu, bayılmıştım, ayıldım, kendine geldim ve bir “helal olsun” çığlığı attım;

Bodrum’da kaçak, izinsiz ve ruhsatsız yapılaşmaya karşı seferberlik başlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Arı kovanına çomak sokacağız” dedi.

Bodrum’un 1 Nisan’da göreve başlayan yeni belediye başkanı emekli bir yarbay. Bodrum’da turizm işi ile uğraşıyor. “Arı kovanına çomak sokmak” her babayiğidin harcı değil. Hele bir de siz kaçak yapılaşma ile mücadele adına sopayı ele almışsanız, bu millet sizden daha ne istesin? Türkiye’nin tatil cenneti Bodrum son yıllarda artan kaçak yapılar nedeniyle turizm özelliğini yitirmeye başlamıştı. İşte “başkan dediğin böyle olur” dedirten bir deli geldi Bodrum’a.

Unutmadan başkanın ikinci önemli icraatı da hanutçulukla mücadele olmuş. Plajlardaki plastik şezlongları da tamamen kaldıran deli başkan, turisti kazıklayan hanutçularla ve de kurallara uymayan esnafla ilgili sivil bir ekip de kurdu.

Söylenecek tek bir şey var. Helal olsun, örnek olsun…

***

Antalya’da 152 bin kaçak yapı varmış

Yanlış okumadınız, Antalya’da İmar Barışı için 152 bin 642 Antalyalı 1 milyar 93 milyon lira ödeyerek İmar Barışı’ndan yararlanmak için başvuruda bulunarak Yapı Kayıt Belgesi aldı. Bunların büyük bir bölümünün kaçak yapıları yasa yürürlüğe girdikten sonra yaptılar, buna adım gibi eminim ve de gözlerimle gördüğün yüzlercesi var.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iki kez uzatılan İmar Barışı uygulaması devam ederken yapılan lüks villa ve evlerle, hazine araziler üzerine bırakılan konteynerlerin sayısı da giderek artmaya başladı. Bunlarla mücadele kararı alan bazı belediyeler kaçak yapılaşmaya izin vermiyor. Bu ilçelerden biri Kaş İlçesi’nde kaçak olduğu belirlenen 201 yapıdan 99’u hakkında yıkım kararı da verildi.

Bodrum ve Kaş belediye başkanlarının diğerlerine örnek olması dileğiyle…

Bana bir süre müsaade

Bu meslekte çalışanlar pek senelik izin kullanamazlar. Onlardan biri de benim. 18 yıl çalıştığım Hürriyet Haber Ajansı’nda hiç senelik izin yapamadığımı söylesem inanmayacaksınız.

Bugünden başlayarak 15 günlüğüne izninizle Almanya’ya gidiyorum. Hepinize şimdiden iyi bayram dilerim…

 

 

 

 

MAKALE Yorumları