Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
BİLİMSEL DÜŞÜNCE
mail_outline : rdemir@akdeniz.edu.tr
Dinle

Yayın Tarihi

13.03.2019

Okunma Sayısı

3048

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Beka-Meka Meselesi-2

(Vatandaşın Beka Meselesi Saydıkları)

 

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların esas "beka meselesi" var. Zira yok olan tarım ve hayvancılık nedeniyle tarlalarına haciz geliyor.

"Hem inek ithal et hem saman. Böyle bir ülke başka nereden görüldü bizden başka" diyor köylü vatandaş?

Üretici bitirildi, "beka meselesi" olmuyor, amma köylü vatandaş muhtar seçerken "adam kandıran partiye" oy vermezse "beka meselesi" çıkıyor karşısına!

İneği, samanı, mercimeği, pirinci, buğdayı, soğanı ve patatesi yurt dışından alıyoruz ama "beka meselesi" olmuyor!

Köylü üretici için beka meselesidir bunlar.

Yerli tohumlar yok edildi, dışa bağımlı hale getirildi üreticiler!

Türk halkı genetiği değiştirilmiş gıdaların (GDO) tohumlarını alarak üretim yaptıkları mahsulü yine vatandaşın sağlık sorunlarına sebep oldu-oluyor. Ardından ilaç firmaları halkın, dolayısıyla devleti soyuyor.

Bunların hiç biri politikacı muhteremler için "beka meselesi" edilmiyor!

Ama vatandaş için beka meselesi...

Çarşı pazara çıkıyor vatandaş Ali Efendi ile Fatma Hanım, pazarı dolaşıyorlar, gördükleri manzara şöyle: kış sebzesi ıspanağı 10 TL, pırasa 5 TL, karnı bahar 8TL, fakirin katığı soğan 6 TL, patates 7 TL... Çerez cinsi varlıklara örneğin, fındık, fıstık, ceviz ve diğer kuru yemişe uzaktan bakıyorlar.  Narenciye adına ne varsa tezgâhlarda, en ucuzu 3-4TL. Pazarda görülen pek çok şey ithal! Manava zaten uğrayamıyorlar, pazarlar da hem cüzdan yakıyor hem de yürek! Ama bunların hiç biri muhterem politikacılar için "beka meselesi" olmuyor/olamıyor! Fakat vatandaş için can alıcı beka melesi hepsi.

***

Dahası var olanları sıralamaya devam edelim:

Milli sektör olan, cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan başta şeker fabrikaları olmak üzere, Sümerbank işletmeleri olan fabrikalarını, çimento fabrikalarını sattılar!

Türk Ordusu’nu etkisiz hale getirmek için akla hayale gelmeyecek planlarla "kumpaslar" kurdular! Binlerce yetişmiş uzman subayı cezalara çarptırdılar. "Ergenekon" ve "Balyoz" kumpaslarıyla ordunun en etkin ve yetkin mensuplarını zindanlara tıktılar!

Harp Akademilerini, askeri liselerini, askeri hastanelerini kapattılar!

Yüzyıllardan beri devam eden geleneksel ordunun komuta yapısını bozdular!

Lakin bunların hiç biri "beka meselesi" olmadı!

***

Yeraltı zenginlikleri olarak bilinen madenler, mermerler, kömürler birlerine ya satıldı ya da 49 yıllığına kiraya verildi! Limanlar, bankalar, fabrikalar, yollar, köprüler satıldı!

Dahası, topraklar satıldı!

Yine de "beka meselesi" olmadı!

Milli kahraman rahmetli Rauf Denktaş’a etmedikleri hakaretler kalmadı. Etkisizleştirmek, ötekileştirmek için her türlü manevi baskıyı uyguladılar. Kıbrıs’ın elden çıkması için Kıbrıslı Türklere “Yes be annem” oyunu bile kullandırttılar!

Kıbrıs konusu bile "beka meselesi" olmadı!

***

Hatırlatıyor Hasan Efendi

Beyim: “T.C. tabelalarını söktüler!" unutma...

“Ne mutlu Türk’üm diyene” yazılarını dağlardan sildirdiler, kentlerdeki bu gibi milli bilinci çağrıştıran ilanlar, levhalar, yazılar yerinden indirdiler!

Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldılar!

PKK'yı ve destekçilerini memnun etmek için “Türkçülük bölücülüktür” dediler.

Türk kelimesini maden suyu şişelerinden bile kazıdılar!

Bunların hiç biri "beka meselesi" olmadı!

***

Türkiye Cumhuriyetinin milli hafızası, emniyet supabı olan merkez "Kozmik odalarımız" yolgeçen hanına döndürdüler. Düşmanlarımıza aktarılan gizli devlet sırrı bilgiler geleceğimizi tehlikeye soktular. Bu deşifre olayı nedeniyle ülkemizin bekası için çalışan tam 813 evladımızı düşman örgütler tarafından "infaz" ettirdiler! (basından).

Bundan daha büyük bir kötülük olamazdı, ama yine de "beka meselesi" olmadı!

Son olarak da "askeri fabrikaları satmak" gündemdedir.

Her ne hal ise, bu olay bile "beka meselesi" olmuyor!

Peki, neymiş beka meselesi olan?

“Siyasi irade belediye seçimlerini kaybederse beka meselesi olur” denilmektedir!

Bunu vatandaş Hasan Efendiye sorduk, oyunu "adam kandıran parti"ye vermezsen "Türkiye Yok Olacak" deniliyor. Buna inanıyor musun?

-Hasan Kaçar: "İnanılacak bir şey mi ki inanayım bre evlat? Türkiye için, Türk Milleti için en büyük beka sorunu siyasi iktidar ve onun destekçisidir. Türk milletinin beka meselesi iktidardır. Onun mutlaka değişmesi gerekir".

Terzilikten emekli Hasan Efendi böyle diyor.

Peki ya siz?

 

MAKALE Yorumları