Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
ERDOĞAN KAHYA
ANTALYANIN KAHYASI
mail_outline : erdogan.kahya@gmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

28.10.2020

Okunma Sayısı

7116

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Başkan Vekili yetkili mi, değil mi?

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in 2 ayı aşkın süredir tedavi görmesi Büyükşehir çalışmalarında herhangi bir aksaklık yaratmadığı söyleniyor. Buna katılırım. Çünkü planlı işler ve özellikle yatırımın amiral gemisi ASAT’ın çalışmaları aksamadan sürebilir. Ancak bu konuda emir-komuta zincirinde halkaların zaman zaman koptuğu, Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun yetkili olup olmadığı tartışılır hale geldi.

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki; Hacıarifoğlu, yapı olarak sakin, yumuşak ve insan ilişkilerinde karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı bir yapıya sahip. Vekalet süresi uzun olacağı bilinmesine rağmen Başkanlık makamını bile kullanmıyor. Başkanlık katında küçük bir odada işleri yürütmeye çalışıyor. Kendisini ziyarete gelen büyükelçileri ve üst düzey yöneticileri bile bu küçük odada kabul ediyor. Hatta bir söylentiye göre Kılıçdaroğlu’nun gelişinde de makam kapısı açılmamış.

Büyükşehir’de bazı açıklamalar bile, Mehmet Hacıarifoğlu adına değil, hastanede tedavi gören ve uzun zamandır uyutulan Muhittin Böcek’in adına yapılıyor. Örneğin bugün Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı da öyle oldu.  

Peki Başkan Vekili yok mu sayılıyor, yetkili değil mi, yetkisini kullanmıyor mu, ya da kullandırılmıyor mu?

 

***

CHP’nin önemli isimlerinden bir dostumuzla sabah kahvaltısında buluştuk. Ankara ile Antalya arasında mekik dokuyan, Millet İttifakının oluşumunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu adına önemle katkıları veren dostumuzla CHP’de parti içi tartışmaları, belediyeyi ve genel merkezi konuştuk.

Bu konuyu gündeme getirdim. Genel merkezin düşüncesini merak ettiğimizi söyledim.  Üstelik yerel seçimlerden bu yana bir buçuk yılı aşkın süreye rağmen parti ile Büyükşehir Belediyesi ilişkilerinin ne zaman düzeleceğini de sordum.

İsmi açıklanmamak üzere verdiği bilgilere göre; Antalya Büyükşehir Belediyesi genel merkezin de gündeminde.

Muhittin Böcek’in sağlık durumunun iyiye gitmesine rağmen, işlerin daha iyi yürümesi adına genel merkez tarafından Antalya Sorumlusu olarak yeni görevlendirilen parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı Antalya’ya gelerek, İl Başkanı ve yönetimi, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Meclis Üyeleri’nin katılımı ile bir toplantı düzenleyerek herkesi dinleyecek. Ankara’ya dönüşünde de muhtemelen Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun tam yetkili Belediye başkanı olduğu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yeniden göreve başlamasına kadar tüm yetkilerini kullanabileceğini Antalya teşkilatına bildirecek.

Sizin anlayacağınız Böcek’in kendisinin seçtiği yetkili Başkan Vekili bir kez de genel merkez tarafından yetkilendirilecek.

Bu arada İYİ Parti’de de benzer toplantı yapılarak ittifakın bu konudan zarar görmemesi için gerekli kararlar alınacak.

Sorunlar; bu operasyonla sona erer mi? Bilinmez ama, hiç değilse Başkan Böcek gelinceye kadar, kimin yetkili, kimin yetkisiz olduğu da ortaya çıkar…

Bizim dileğimiz Antalya’nın hizmet adına zarara uğramamasıdır. Pandemi dönemi nedeniyle sıkıntıları artan vatandaşın yüzünün güldürülmesidir.

 

MAKALE Yorumları