Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close
TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

18.07.2019

Okunma Sayısı

3680

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler

Antalya’da Trafikde Sorun Çok ….

Ama çözüm mercileri, bürokratlar ağır çekim sinema filmi izlettiriyorlar yıllarca bize. Artık çok laf salatasına gerek yok.

Hemen konulara girelim. Meramımızı açıkça anlatalım.

Trafik kontrolleri motosiklet kaskı konusunda yoğunlaştı ama

Motorların yüksek Egzost sesi ve gürültü konusunda kontrol sıfır.

Balkonda oturmak zulüm ve geceleri uyku insana zulüm geliyor.

Araç kornasına ayağı ile basma, halk otobüsleri havalı korna çalma, araç içi yüksek müzik çalma alışkanlığı kent de büyük gürültü ve stres problemi yaratıyor. Sivil Trafik Polisleri acil denetlemelidir.

Kesinlikle turist tur ve transfer araçları denetlenmeli.

KALEİÇİ TAMAMİ İLE DERT KÜPÜ….

Bu konu da yıllarca bir turizmci, doğan, yaşayan ve gazeteci olarak en az yüzlerce köşe yazım mevcut. Ama ne yazık ki çareleri yok. işte KALEİÇİ.

Giriş “Yenikapı(old city entrance)” ve “Karaali oğlu Park” (City Viewing Terrace) Tabelaları yapmak çok mu zor?

Karaali oğlu Parkı yürüme zemini( artık pürüzsüz sıcak asfalt dökülmeli) restorasyonu, ağaç bakımları, Yenikapı ve park alanı başıboş köpeklerden arındırmalıdır. Köpek havlamaları ve saldırganlıkları insanları korkutuyor. 

Kaleiçi Çöp toplama yerlerini yer altına almak(koku ve görüntü kirliliğinden kurtulmak) çok mu zor? Örnek Kadıpaşa sok,okul yanı/Yenikapı gibi.

Yine giriş çıkışlar da araç kontrolleri denetimsiz, park ve kaldırım işgalleri

İşletmeler de açık alan da müzik desibel yüksekliği.

Turizm sezonun da inşaat gürültüsü, traktör moloz taşıma devam ediyor.

Gece geç vakit sarhoşların yüksek sesle nara atmaları, yüksek sesle konuşmaları, münakaşa etmeleri, kavgalara kısa zaman da güvenlik güçlerinin müdahale etmemeleri.

10-13 Ekim’de gerçekleşecek olan” Kaleiçi Old Town Festivali” için daha hazır, yeşil, bakımlı bir çevreye önem verilmeli. Kaleiçi sokakları yönlendirme tabelaları, Kalekapısı, Üçkapılar, Acar girişi, Yenikapı girişi old city yürüyüş haritaları konmalıdır.

Eski stad otoparkı”araç ve turist otobüs” düzenlenmesi yapılmalı, kapalı spor salonu ve eski Belediye sarayı müzesi inşaası biran önce hayatiyete kazandırılmalıdır.  

Turist Kaleiçine, Karaali oğlu parkı seyir terasları, Hıdırlık kulesi ziyareti, Kesik Minare, Hadriyanus kapısına ulaşmalı, Kalekapısı, Yivli Minare, Tekeli oğlu Paşa Camini görerek Cumhuriyet meydanı, Kaleiçi ve Marinayı seyrederek Cumhuriyet meydanından otobüslerine ulaşmalıdır.

İşte bu yürüyüş yolu Acente ve tur rehberlerine mecbur edilmelidir.

Ancak Kaleiçi Cazibe merkezi haline gelebilir.

 

MAKALE Yorumları