Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Antalya Ekonomisi…

Ülke ticari yaşamına ve düşüş trendine uyum sağlamaya başladı.

Bu gidişat bölge sanayisi, turizmi, tarım ve hayvancılığın da karamsar tablolar yaratmaya başladı..

Turizm sezonu yarıya geldiği şu günlerde yabancı turist girişine sayısal verilere değil de ekonomik girdilere baktığımız zaman hiç de iç açıcı bir tabloya rastladığımız söylenemez.

Bilhassa Orta-doğu ülkelerinden gelen gelir düzeyi düşük turist gruplarına baktığımız zaman döviz girdisi açısından hayal kırıklığı yaşadığımız turizm kent merkezlerindeki esnafların da belli olur.

Üst düzey yıldızlı ve kalitesi yüksek turistik konaklama tesislerinde bile hizmet kalitesinin personel kıyafetlerinden başlayarak, açık büfelere kadar düşüş gösterdiğini çok rahatlıkla izleyebiliriz.

Ucuz eğitimsiz personellerin uzun saat çalışması neticesinde tesislerin hizmet kalitesinin düşmesi, seyahat acentesi tur ve transfer araçlarında uzun süre uykusuz çalışan şoförler yüzünden ölümlü trafik kazalarının yaşanması da ülke turizmine büyük zararlar vermektedir.

Başta Turizm Bakanlığı olmak üzere, bölge çalışma ve sağlık güvenlik müdürlüklerinin sıkça denetimlerin yapılmaması, hizmet kalitesinin aksamasına neden olmaktadır. 

Karayolları Trafik polisiye kontrollerinin sıkça yapılması, sağlıklı bir şekilde rutine bağlanması kazaları azaltacak ve can güvenliğini sağlayacaktır.

Antalya yıllardır 3 T de(Tarım, Ticaret ve Turizm)ile ülke ekonomisinin yüzde 35’lik girdi rakamlarını sağlamakta, ayrıca da istihdam oranına büyük katkılar sağlamaktadır.

Antalya, ülkede ki ekonomik istikrarsızlıktan etkilendiği takdirde, istihdam düşmesi ile sosyal yaşamlar çöküntüye uğrar, turizm sektör döviz girdileri, diğer yan sektör üretimlerini de menfi olarak etkiler.

Mutsuz, gelecekten kaygılı çalışan turizm emekçilerinin, tatillerini, eğlenerek, dinlenerek mutluluk içinde geçirmek isteyen turistlere mutsuzluktan başka ne vereceği zihinler de ayrı bir soru işareti belirtir. 

Turizm, tabiri caiz ise yüz-yüze gülerek(face to face smile) hizmettir.

Ülke turizminde ve bilhassa Antalya’da, yüzbinlerce turizm hizmetlisi, milyonlarca yan sektör çalışan emekçisi ve esnafı ekonomiye kayıt ve dışı milyarlarca dolar döviz kazandıran en değerli hizmet sektördür.

Turizm artık sektör ötesi öğrenilmesi ve uygulanması gereken bir bilim dalıdır.

Turizm ve ekonomisi Devlet tarafından, Bakanlık ciddiye alınmalıdır.

 

MAKALE Yorumları

TURGAY ALP
VİZYON
mail_outline : alp_turgay@hotmail.com
Dinle

Yayın Tarihi

15.08.2019

Okunma Sayısı

1730

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler