Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Anadolu Basını'nın feryadı !..

Demokratik sistemin korunması ve geliştirilmesi açısından Anadolu Basını'nın önemi yadsınamaz. Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda üstlendiği destansı görevleri başaran Anadolu Basını, halkın haber alma hakkını mesleki sorumluluk bilinci içinde cefakarca yerine getirmeye çabalıyor. Demokrasinin vazgeçilmezi, temel taşı olarak kabul edilen Anadolu Basını çok zorlu bir süreci yaşıyor.  Çok güç koşullarda halkın gözü kulağı olmaya çalışan Anadolu Basını, salgınla birlikte adeta yok olma, bitme, tükenme noktasına geldi. Ancak  Anadolu'nun Sesi'nin feryadını duyan yok. 

Küresel salgın sıkıntıları katladı

Atatürk ilkelerinden sapmadan, ülke çıkarlarını ön planda tutan yayın anlayışı ile hareket eden Anadolu Basını, ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, küresel salgın sıkıntılarını katladı, katlamaya da devam ediyor. Abone, reklam ve resmi ilan gelirleri ile ayakta durmaya çalışan Anadolu'nun sesi gazete, televizyon, radyo ve internet gazeteleri gerçekten zor durumda. Ekonomik sıkıntılar yüzünden Anadolu'da çok sayıda gazete kapandı, televizyon ekranları karardı, radyoların sesi kısıldı. Sahipleri fedakarca gazete, televizyon, radyo ve internet gazetelerini yaşatmaya çalışırken, çok sayıda yerel basın çalışanı da işsiz kaldı. 

Anadolu Basını demokrasinin temel taşı 

Basın İlan Kurumu(BİK)aracılığıyla verilen resmi ilanlar çok büyük oranda düşerken, icra ve ihale ilanlarının yayımlanmamış olması maddi sıkıntıları iyiden iyiye artırdı. Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı dönemi geçirmekte olan demokrasinin temel taşı Anadolu Basını aedeta feryat ediyor, sorunlarına ivedi çözüm istiyor. Bunun için de hükümetin diğer sektörler gibi Anadolu Basını için de acil eylem planı hazırlamasını, destek paketileri açıklamasını  bekliyor. Anadolu Basını'nın istekleri arasında İnternet Yasası'nın da ivedilikle çıkartılması da bulunuyor.

TGF Anadolu Basını'na sahip çıkıyor 

Gerçek şu ki basının sorunlarına meslek örgütleri arasında sadece basının çatı örgütü Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF)dert ediniyor, sahip çıkıyor. TGF, sorunların çözümü noktasında gerekli girişimleri sürdürüyor, ekonomik sıkıntıların çözümü noktasında ciddi çalışmalar yapıyor, çözüm önerilerini de ilgili yerlere ulaştırıyor, takipçisi oluyor.  TGF'nin Anadolu Basını'nın nefes almasını sağlamaya yönelik önerileri arasında basında SGK primlerine yüzde 50 indirim oranında yapılması, kağıt, mürekkep, kalıp fiyatlarında KDV oranlarının en alt limite çekilmesi, vergi ve SGK yapılandırmaları dahil tüm borçların makul bir tarihe kadar ertelenmesi, Basın İlan Kurumu'nun yüzde 15 oranındaki komisyon oranının yüzde 5'e çekilmesi,  belediye meclislerinin toplantı gündemi ve tutanakları ile alınan kararların, yerel gazetelerde Basın İlan Kurumu aracılığıyla resmi ilan tarifesi üzerinden yayınlanmasının sağlanması gibi önem taşıyan maddeler var. 

Gazeteciler destek paketlerinin dışında kaldı 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF)Genel Başkanı Yılmaz Karaca, salgın döneminden en çok etkilenen meslek guruplarından birisinin de gazeteciler olduğunu vurguladı. Başkan Karaca, hükümet tarafından pek çok esnaf gurubuna ekonomik destek paketi açıklanırken gazetecilerin bunun dışında kaldığını belirtti. İvedi önlem alınmazsa çok sayıda gazetenin kapanacağını söyleyen Karaca, " Gazeteler maaş vermekte çalışanlar da maaş almakta zorlanıyor. Televizyon ve radyolar çok zor durumda, uydu bedellerinde herhangi bir iyileştirmede bulunulmadı. Yılan hikayesine dönen İnternet Medyası Yasası da henüz çıkmadı" dedi. 

 

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

19.03.2021

Okunma Sayısı

3836

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler