Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

Alanya Büyükşehir oluyor!..

Antalya ikiye bölünüyor

Mutfakta yangın varmış, esnaf kepenk kapatmış, işçi, emekli zordaymış, işsizlik tavan yapmış, çiftçinin traktörüne icra gelmiş, EYT'nin sabrı kalmamış, 3600 ek gösterge mağdurluğu sürüyormuş ne gam  ? Dolar tavan yapmış, iğneden ipliğe her mal ve hizmete dakikalık zam geliyor umurlarında mı ? Ülkeyi yönetenlerin tek derdi var bir kez daha seçimleri kazanmak. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni iki kez kaybetmeyi hazmedemeyen AKP Hükümeti çareyi Antalya'yı ikiye bölmekte buldu. Ankara kulislerinde Alanya'ya Büyükşehir yapmak için çalışmalar yapıldığı konuşuluyor..

Antalya'ya doğuda sadece Serik bırakılıyor

İçişleri Bakanlığı'ndan 2021 rakamlarına göre nüfusu 313 bin 104 olan Alanya'nın Büyükşehir Belediyesi'ne dönüştürülmesi, 242 bin 490 nüfuslu Manavgat'ın, 10 bin 957 nüfuslu Akseki'nin, 7 bin 492 nüfuslu Gündoğmuş'un, 2 bin 947 nüfuslu İbradı'nın ve 66 bin 994 nüfuslu Mersin'in Anamur Belediyesi'nin sağlanması planlanıyor. AKP'nin Antalya'yı ikiye bölme planına göre, nüfusu şu anda 2 milyon 596 bin 443 olan  Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne doğuda sadece 130 bin 589 kişinin yaşadığı Serik bırakılıyor.

Antalya'nın siyasi tablosu etkili olmuş..

Edinilen bilgilere göre AKP'nin 2024 yerel seçimleri için Antalya'yı ikiye bölme ve Alanya'ya Büyükşehir Belediyesi statüsü kazandırılması girişiminde Antalya'nın siyasi tablosu etkili oldu. AKP'nin Alanya ile birlikte Akseki, Gündoğmuş ve Mersin'in Anamur ilçesine sağ oyların hakim olduğu görüşünden hareket ettiği ileri sürülüyor. Tartışma yaratacak olan Manavgat'ta iki sağ ve sol oyların birlirine yakın olduğu gözönüne alındığı da bildiriliyor. Alanya'nın Büyükşehir olarak ayrılması ile birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne sol oyların daha hakim olduğu söylenen Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Elmalı, Korkuteli ile merkezdeki Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu belediyeleri kalıyor.

Manavgat'ın tepkisi nasıl olacak ?

Alanya'nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşturulması ve Alanya'ya bağlanması durumunda Antalya'nın ikinci büyük ilçesi konumundaki Manavgat'ın tepkisinin ne olacağı merak konusu. Alanya ile Manavgat uzun süre il olmak için çabaladı. Hem Manavgat, hem de Alanya ilçelerin girişlerine 'İl' tabelası astı. İl olmak için Başkent Ankara'yı komşu kapısı yaptıkları dönemler de oldu. Son yıllarda Manavgat ve Alanya'nın il olma çaba ve hevesinin azaldığının gözlendiği bir süreçte Alanya'ya Büyükşehir statüsü kazandırılması girişiminin tansiyonu yükseltmesi sürpriz olmayacak..

Ağabey Çavuşoğlu Büyükşehir adayı oluyor !..

Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre, Antalya'yı ikiye bölmeyi planlayan AKP'nin kurulacak Alanya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ağabeyi halen Alanyaspor Kulubü Başkanlığı'nı yürüten Hasan Çavuşoğlu'nu aday göstermeyi düşünüyor. Alanya'nın Büyükşehir Belediyesi olması çalışmalarını yürüttüğü öne sürülen ve AKP'nin üç dönem kuralına takılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da dokunulmazlık zırhına bürünmesi için yeniden milletvekili adayı yapılacağı da iddialar arasında yer bulunuyor. İl hayalini gerçekleştiremeyen Alanya'nın Büyükşehir Belediyesi'ne dönüştürülmesi gerçekleşek mi bekleyip göreceğiz. Çünkü siyasette her an her şey olabilir.

MAKALE Yorumları

İBRAHİM AKKAYA
ÇERÇEVE
mail_outline : iakkaya07@mynet.com
Dinle

Yayın Tarihi

18.11.2021

Okunma Sayısı

1268

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler