Aramak İstediğiniz Kelimeyi Yazn!

close

25 Yıllık Kurum, Adile Teyze


 

25 Yıllık Kurum, Adile Teyze

1995 eğitim yılında okul öncesi eğitim kurumu olarak açılan ADİLE TEYZE ÇOCUK YUVASI, çeyrek asırdır 1-6 Yaş çocuklarına batıda örneği görülen lokal özel eğitim kurumları gibi çağdaş ve kaliteli okul öncesi eğitimine devam etmektedir.

25. yılına girerken de başlangıçta belirlediği çağdaş eğitim metodu ve ilkelerinden, doğru beslenmeden, temizlik ve hijyenden hiç taviz vermeden eğitim hayatına devam etmektedir. 

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs pandemisi sürecinde de en hijyenik şekilde ve pandemi koşulları ötesindeki tedbirleriyle velilerin takdirini kazanmaktadır. Eğitim alt yapısı, ısı ve ses yalıtımlı eğitim binası 25 yıldır hizmet veren kaliteli personeliyle minik çocuklarımızı geleceğe hazırlamaktadır.

Gelecekte kendine güvenen, üreten, birey olma bilincine ulaşan, başarıya hedefli insan tipini hedefleyen kurumun kurucusunun onuncu yılda velilere yaptığı konuşmadaki hedefler hiç şaşmadan devam etmektedir. Bu konuşma metni aşağıdadır:

 

Onuncu hizmet yılımızda bizleri onurlandıran Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Belde Belediye Başkanlarım, Sosyal Hizmet İl Müdürü ve Kıymetli misafirlerimiz....

Eşim Adile Teyze ve ben sîzlere hoş geldiniz der saygılarımızı sunarız.

Değerli Misafirlerimiz;

Eğitim, elini taşın altına sokmakla yani cesaret ve yürekle, bağımsızlık ve savunma ise bilekle kazanılır.

Dünyada kimse kimseye kol kanat olmaz. Herkes kendi kanatlarıyla uçar. Bizim eğitim hamurumuzda yoğurduğumuz çocuklarımız kendi kanatlarıyla uçmayı okul öncesi çağda öğrenirler. Adile Teyze olarak hedefimiz; çocuklarımıza kendi kanatlarıyla uçmayı öğretmektir. Kendi kanatlarıyla uçmak... Bu çok önemli. Bu anlayış; boyun eğmeyen, el etek öpmeyen, kendine güvenen bir insan tipini hedefler. Bu insan tipi hür yaşamayı hak edendir. Ekmek ve bağımsızlık birileri tarafından verilmez. Ekmek alın teri ile bağımsızlık bilek ve yürek gücü ile kazanılır. Bu anlayıştaki insanı yetiştirmeyi hedef edindik. Kendine güvenen dünyanın her yerinde yaşayabilme iradesi ve bilgisiyle donanımlı insanlar milletimizin aydınlığı olacaktır.

Türk milletinin hiçbir ferdi yerlerde, çukurlarda yaşama anlayışında olmamalı. Bu kararlılığı bu aydınlığı bugün var olan gelecekte de var olacak Türk milletinin bireyleri çalışarak sağlayacaklardır. 200 yıl önce Tevfik Fikret şöyle feryat ediyor.

Onlar niçin semada, niçin ben çukurdayım.

Gülsün neden cihan bana, ben yalnız ağlayayım.

Türk milleti tarih boyunca hep yalnız ağladı. Ağlamayı bırakıp göklerde uçmanın zamanıdır. Uçmak içinde eğitim gereklidir. Adile Teyze uçacak kanatların eğitimi için var oldu. Hep var olacaktır. Uçacak kanatlara ihtiyacımız vardır. Fikret şöyle demişti.

Bir gün şu hastalıklı vatan canlanırsa    

Ey müştak-i feyz-ü nur olan ati-i milletin

Meçhul elektrikçisi, aktar-ı Fikretin

Yüklen getir

Ne varsa biraz meskenet-fiken

Bir parça rühu benliği, idraki besleyen

Esmar-ı bünye hizini-boş durmasın elin....

Böyle bir özlemdir Adile Teyze

Adile Teyze "Ben öğretmen olacağım" diyen iki yüreğin, 1995 yılında hayata geçirdikleri bir Eğitim Kurumudur. Bu kurum kadir bilen, verilen hizmeti anlayan ve bize güç şartlarda güç veren velilerimizin gayretiyle var oldu. Adile Teyze çağdaş eğitim anlayışıyla aydınlık geleceğin sahibi olan mini minnacık büyük insanları yetiştirmeye devam edecektir. Güç, bize inanan velilerimizdir. Onlarla biz bir gücüz. Bu güç geleceğe çevrilmiş bir projektördür.

Sevgili misafirlerimiz,

Bu yıl Adile Teyzenin 10. Eğitim yılıdır. Bu güzel günde bizimle olduğunuz için size minnettarız. Sizin bize vereceğiniz destekle Adile Teyze Türk Milli Eğitim Sistemini yapılandırmada kendi çapında bir tuğla, bir mala, harç mesabesinde hizmet görmüş olsa da, millete hizmetin azı çoğu olmaz. Hizmet hizmettir. Türk Milli Eğitimine hizmet

vermiş, yurda ışık olmuş nice eğitim kahramanlarını da anarak gelecek 10 yıllarda da beraber olmak dileği ile eşim ve Den saygılar sunarız.

MUHARREM YELLİCE
TÜRKOLOG
mail_outline :
Dinle

Yayın Tarihi

30.07.2020

Okunma Sayısı

2342

Makaleyi Paylaş

Diğer Makaleler